O Beniaminku w Nowym Roku z założycielem i Dyrektorem Akademii Grzegorzem Rausem

Zakończyliśmy w Beniaminku rok 2021! Jak zawsze dużo się dzieje. W organizacji jest wiele działań i wyzwań. W ostatnim półroczu w naszej Akademii wdrożono wiele nowych pomysłów i koncepcji, są też nowe osoby. Jak to wszystko widzi założyciel i Dyrektor Beniaminka Grzegorz Raus. Zobaczcie i przeczytajcie obszerny materiał, który przygotowaliśmy dla naszych sympatyków. Nie zabraknie niespodzianek.

statystyki Beniaminka 2021

O misji, wartościach Beniaminka

Zawsze powtarzam, że mam swoje “Dlaczego” – „By łączyć ludzi, dawać szansę rozwoju i realizacji swoich pasji, a w efekcie pielęgnować potencjał wartościowych osób (dzieci, młodzieży, dorosłych) w dawaniu im szansy na przyszłość i wpojeniu wiary, że nie ma rzeczy niemożliwych”. Chcę zarażać tym cały Team i otoczenie Beniaminka. To moja misja.  Nie ma tak, że wszystko wychodzi, więc rezerwy są cały czas. Od 15 lat budujemy Beniaminka na wartościach, na ile umiem, umiemy. Rozwijamy się, szyjemy na miarę. Jestem jako lider elastyczny, dużo osób mówiło mi, że to źle, ale jak spojrzałem głębiej to wiem, że to dla Beniaminka bezcenne na przestrzeni 15 lat i to nas też trzymało. To wyzwanie, ale konieczne by iść naprzód. Chcę bardzo byśmy się tu wszyscy kierowali takimi tematami jak te co przedstawiam dla Team: “Dlaczego Beniaminek”, “Słuszna sprawa”, “Gra bez końca”, “Razem można lepiej” i wiele tematyki w budowaniu drużyny, zespołów, lepsza komunikacja i organizacja bezpieczna psychologicznie, gdzie można mówić nie tylko o dobrych rzeczach, ale  też o tych gorszych. Ważne by też od siebie dużo wymagać, ale nad tym pracujemy i pracować będziemy cały czas bez końca.

My cały czas chcemy kontynuacji i rozwoju 15-letniej przygody życia jakim jest Beniaminek dla wielu wartościowych osób, by móc grać bez końca w słusznej sprawie w zgodzie z “naszym Dlaczego”.  By zawsze wiedzieć, że razem można lepiej, by ten statek płynął pełnią energii, by wiedzieć, że na morzach i oceanach wieją różne wiatry, ze świadomością bycia w organizacji, gdzie motto “You’ll never walk alone” jest fundamentem naszej misji i wizji niekończącej się przygody.

15lat_beniaminek

Chcemy stworzyć środowisko, w którym ludzie będą dawali z siebie wszystko to, co najlepsze. Nie zawsze wychodzi, bo ja i nie tylko, też popełniamy błędy. Wiem, że trzeba wychowywać następców w tej grze bez końca, nie mogę pozwolić, by Beniaminek stał w miejscu. Trzeba cały czas patrzeć do przodu. To odpowiedzialność. Beniaminek jest dla pokoleń. Tu istotą jest odważne przywództwo, otwieranie drzwi nawet jak się boisz. Liczą się wielkie marzenia, odwaga, wiara, zaufanie.

Okres świąteczno – noworoczny, gdy odwiedza nas coraz większa liczba wychowanków na cyklicznym już i wpisanym w kalendarz Akademii “Turnieju wigilijnym” daje tę jakże potrzebną energię mi osobiście, ale już widzę że kolejnym osobom w organizacji, by wierzyć że to co robimy, daje efekty i jest słuszne. Nie tylko w życiu chodzi o to co się opłaca, są rzeczy co po prostu warto robić i prawda się obroni. Rozumiem też, że trzeba znaleźć balans i równowagę, ale serce zawsze ci dobrze podpowie.

270751384_1268931493620201_8436424183801020766_n

O kierunkach, celach i przyszłości

Na rok 2022 przypada 15-lecie Beniaminka.  Mam wiele myśli, idei co można zrobić, wszystko tak szybko się dzieje, a ten czas w którym się znajdujemy czasem wiele osób przytłacza i spowalnia, bo mamy wyzwania w całym społeczeństwie. Jak mówiłem liczą się wielkie marzenia i cele i nie boję się o tym mówić, wierzę w to i liczę, że pójdą za mną wartościowe osoby, mądrzejsze, ciekawsze w swoich obszarach i kompetentne, lojalne z sercem i inicjatywą.

3 (2)

To co robi dla nas Paweł Malinowski i jego Team z PROFBUD to coś pięknego. Razem budujemy emocje sportowe już ponad 10 lat i wierzymy w naszą drogę. To bezcenne. Ufamy sobie z Pawłem i łączymy ludzi. Nie wiem, czy wszyscy wiedzą, ale Paweł już rok temu określił się, że chce zainwestować w Beniaminek dalej bo warto, widzi nasz rozwój i potencjał. Szansa jaką otrzymaliśmy w 2015 roku jakim było powstanie “PROFBUD Areny” (wcześniej “Hala Krosno”) została bardzo mocno wykorzystana, my w to wierzyliśmy cały czas. Obecny “dom Beniaminka” robi się za mały, chcemy się rozwijać i budować wyższy poziom, dawać więcej szans podopiecznym, pomagać naszym absolwentom oraz przyjaciołom i trzeba kolejnej inicjatywy, inwestycji. Paweł dał zielone światło na wielomilionową inwestycję w jeden z najnowocześniejszych obiektów w Polsce i w tej części Europy jakim ma być BENIAMINEK CENTER. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Krosna po naszej rozmowie. Okazało się że nie ma dla nas odpowiedniego terenu, ten co zaoferowano był za mały. Szukaliśmy dalej, patrzyliśmy w kierunku też Gminy Miejsce Piastowe, tam w Targowiskach urodził się Paweł, ma tam więź i zrozumiałe też, że takie Center w miejscu gdzie się urodził byłoby dla niego sentymentalne i powrotem do dzieciństwa, młodości wedle słów piosenki DKA – “Pamiętaj skąd jesteś”. Ostateczna odpowiedz z Gminy na ostatniej prostej była niezrozumiała. Taka szansa rozwoju … ale to jest tak jak stare przysłowie chińskie – Nigdy nie wiesz czy to dobrze czy to złe, czas pokaże, ale my wybierzemy i tak to miejsce i piękne Beniaminek Center prędzej czy później powstanie. Analizujemy nowe opcje w Krośnie, spotkanie pod koniec roku z Prezydentem Przytockim było merytoryczne.  Są opcje w sąsiednich Gminach, a też mamy inne rozwiązanie. Jestem autentyczny, w tym wypadku szanując swojego przyjaciela Pawła uważam, że tu trzeba nam też wsparcia i odpowiedniej dyplomacji. Wierzę, że sprawa się szybko rozwiąże i w perspektywie najbliższych lat będziemy realizować marzenia dzieci i nie tylko, w jednym z najnowocześniejszych takich miejsc w Polsce i tej części Europy, dając przy tym kolejne miejsca pracy, wielki rozwój ekonomiczny i nie tylko dla mieszkańców tego obszaru. Paweł Malinowski to, że jeszcze jest z tematem i cały czas rozmawia jest cierpliwy to czapki z głów. To człowiek, który wierzy w marzenia i ma swoje Dlaczego.

image2

Chcemy działać. Ktoś mi mówi, że trzeba tylko po cichu, nie zapeszać. Sam często tak robiłem, może jeszcze robię za bardzo. Myślę, że jest tyle wartościowych młodych ambitnych osób w Krośnie i okolicach, które chcą działać, że trzeba się dzielić, inspirować i pokazywać kierunki. Czego się bać, że coś nie wyjdzie? W naszym kraju wiadomo, że często jest tak żeby lepiej nic nie robić, stać w miejscu, a jak się wychylisz albo popełnisz błędy, bo próbowałeś  to się śmieją. To zmieniajmy to. Wchodzi inne pokolenie, trzeba tym młodym ludziom dać szansę zmieniać ten świat, region na lepszy.

Chcemy iść dalej z Beniaminkiem. To ten czas. Mamy dużą strukturę, wielu ciekawych ludzi, ambicję wychowanków, to czas na kolejne kroki. Ktoś mówi, że za mała infrastruktura. Wystarczająca. Ważniejsi są ludzie. A “Beniaminek Center” powstanie i w to wierzymy. Dlatego tak duża inwestycja w Beniaminku w ludzi. Oni będą rozwijać, napędzać organizację. To już nie tylko Grzesiek Raus, wchodzą kolejne osoby na pokład i mają umiejętności coraz lepsze, warto otaczać się wartościowymi ludźmi, zaufać im, dać możliwość działania. Oczywiście zdarzają się sytuacje, że nie każdy okaże się wzmocnieniem, niekiedy trzeba będzie zmienić role tej osobie. Jak będzie ta osoba miała dobre wartości to zostanie w Beniaminku i tak. Wartości jak lojalność, wdzięczność ale też odwaga, budowanie na prawdzie i chęć rozwoju, brak narzekania, odpowiednia komunikacja i nie swoje ego ale zrozumienie, że Beniaminek jest dla wielu.

Dlatego rozważymy w przyszłości temat kontynuacji na większą skalę procesu szkolenia  jak również inne ciekawe inicjatywy. Zrobiłem trochę konkursów wewnątrz organizacji i najciekawsze pomysły będziemy realizować w duchu Beniaminka zgodnie z naszym Dlaczego, bo nie wolno się trzymać tylko swoich racji.  W życiu nie ma stabilizacji bo cały czas coś się dzieje. W tych czasach co żyjemy to już wiele wyzwań mamy, dlatego trzeba być w tym elastycznym , trzeba się otwierać  na nowe i odważnie iść przez życie. Uczyć kolejnych takiej inicjatywy, kreatywności, bo gdzieś to trochę zanika u młodzieży, a jest ona zdolna. Trzeba tylko zapalać te serca do działania, pokazać misję i kierunki. Ja jestem otwarty na takich ludzi 365 dni w roku.

BM8A0775 kopia

O szkoleniu i możliwościach rozwoju

Mamy ogromny potencjał wśród dzieci, młodzieży i kadry trenerskiej. Tu każdy marzy o wielkiej piłce w okolicy, może to też docelowo nasza wizja. Czas pokaże. Pamiętajmy, że Beniaminek dopiero od sezonu 2015/2016 został zarejestrowany w strukturach PZPN i zaczęliśmy sezon z jedną czy dwiema drużynami w lidze młodzików. Wcześniej byliśmy małą, choć ambitną już Szkółką i działaliśmy na zasadzie JDG. Ten rozwój jest duży. Jedenaście drużyn w grupach PRO – chłopców i dziewcząt. Wiele drużyn w grupach Beniaminek Soccer Schools w Krośnie, oddziałach, a pamiętajmy o BSS w Rzeszowie i Iłży. Do tego dochodzą projekty Przedszkoli Piłkarskich, programy Beniaminek Baby czy UEFA Playmekers, przyszłościowo Beniaminek English. Mamy wielu absolwentów, co widać. Tym samym to wielu trenerów i specjalistów. To jest już bardzo duża organizacja jak na nasze miejsce na mapie Polski.

PZPN

Nasza pozycja jeśli chodzi o szkolenie do U-13 jest mocno ugruntowana w Polsce. Jesteśmy szanowanym ośrodkiem, idą za tym czyny – spora ilość wychowanków w zgrupowaniach pod egidą PZPN. Złota Gwiazda w programie Certyfikacji ma swoją rangę. To też jest proces, wiele pracy osób zaangażowanych w działania organizacyjne, bo wiemy że jest tego dużo, wiele klubów temu nie sprostało, my zainwestowaliśmy w ludzi co jest zgodne z naszym Dlaczego. Jesteśmy spójni, nasza Akademia miała już przed Certyfikacją swój autorski program na bazie swoich wieloletnich doświadczeń. Samo uczestnictwo w programie pomaga i koordynatorowi szkolenia i organizacji i samym trenerom wymagać od siebie i być cały czas przygotowanym. Wcale nie hamuje to uważam kreatywności, a pomaga tym co może potrzebują takiej małej mobilizacji i każdy korzysta. A że sporo pracy? W Beniaminku tylko takie osoby się odnajdą które chcą pracować i robią to z radością , bo tu praca ma się łączyć z pasją, a czasami trzeba zrobić coś ponad.

Patrząc na piłkę 11-osobową mamy wyzwanie, bo już w kategorii U-14, U-15 nasi zawodnicy i zawodniczki są zapraszani przez większość Akademii Ekstraklasy i jeśli najlepsze jednostki idą dalej to naturalną koleją rzeczy jest osłabienie drużyny, gdzie inne ośrodki się wzmacniają i dlatego nie awansowaliśmy do rozgrywek CLJ U-15 w kategorii chłopców. Chcemy się tam znaleźć, ale to wyjdzie samo z siebie przez nasz rozwój. Dojdziemy do tego. Drużyna U-14 powalczy o to na wiosnę, a zespół dziewcząt zaprezentuje nas już w CLJ, bo uzyskał awans i zagra w centralnych rozgrywkach PZPN, co jest dla nas super nagrodą za lata pracy w piłce dziewczęcej i jestem wdzięczny każdemu z trenerów uczestniczących w tym procesie, bo to była systematyczna i długofalowa praca od podstaw.

girls

Tym samym chcąc rozwijać naszą Akademię należy sprostać oczekiwaniom i walczyć o większe cele jakimi jest już piłka juniorska, być może połączenie procesu szkolenia z edukacją  czy inne opcje nowatorskie które bierzemy pod uwagę. W sezonie 2022/2023 chcemy, by nasi podopieczni zagrali już w rozgrywkach juniorskich, a jeśli my będziemy uważać, że nie jesteśmy gotowi, to Beniaminek gra bez końca i zrobimy to sezon później.

Uważam, że mamy ogromny potencjał by nasi wychowankowie dłużej zostawali w Krośnie i mogli rozwijać się w dobrym środowisku i otoczeniu, bo pamiętajmy też, że na piłkę zawodową szansę ma ograniczona ilość młodzieży, a na to by się rozwijać wszechstronnie, robić to co się kocha, docelowo być związanym z Beniaminkiem to jest na to wielka szansa. To nasza misja i czynami to pokazujemy, bo pokaźna grupa młodych ludzi, naszych wychowanków jest związana z pracą w naszej organizacji.

druzyny akademii

Natomiast faktem jest, że są indywidualności gdzie nasza skala jest za mała na dziś i te talenty żeby się rozwinąć muszą się odważyć też spróbować. Jak mówimy o szansie rozwoju w bardzo mocnej  Akademii w Polsce. Od nas zależy jak ten trend się rozwinie. Dlatego trzeba zakasać rękawy, wierzyć w to mocno zarówno trenerzy, zawodnicy, zawodniczki i rodzice, którzy często szukają szczęścia w innych osobach, a nie w tych co dają radość ich dzieciom od małego. To nam powinni ufać, a nie różnym filozofom i karierowiczom. Tu musimy dużo poprawić w przekazie i rozmowach, bo za mało sprzedajemy siłę Beniaminka wewnątrz naszej organizacji, to większa rola koordynatorów i samych trenerów. Tu będę bardzo na to zwracał uwagę pewnie i z mojej strony tego jest zbyt mało. To obszary z wyzwaniem, łatwo nie będzie, ale trzeba tu pracować mocno . Na prawdzie i wartościach.  Natomiast my też musimy poprawić tematykę naszego skautingu i wdrażania nowych trenerów i zawodników, zawodniczki z innych klubów. Chcąc nie chcąc staliśmy się dobrym miejscem dla rozwoju i dużo dzieciaków chce też grać w Beniaminku. To też wyzwanie naszej komunikacji w stosunku do tych ośrodków. Czeka nas tu wiele pracy i to długi proces, trzeba tu mądrych decyzji i dobrych rozmów, tego nigdy nie za dużo. Tu też jest rezerwa, każdy bowiem i większy i mniejszy i uważam taki jak my nieszablonowy klub działa na odcinku swojej drogi budując naszą polską piłkę i każdy chce być doceniony. To naturalne.

Mówiąc o przyszłości trzeba też zaznaczyć, że kluby zagraniczne wiedzą już też o naszym potencjale. Cześć chłopaków na “PROFBUD Cup” w kategorii U-13 była mocno obserwowana przez skautów klubów z Portugalii czy Niemiec. Natomiast na dziś nie jesteśmy na wszystko gotowi. I tak te kluby zawodnika mogą pozyskać, gdy będzie miał około 16 lat.

Jak patrzę na to jak w tych szczególnie młodszych kategoriach działamy, jeździmy po Polsce na turnieje systematycznie i jakie to są możliwości to serce się raduje i bardzo to doceniam. Sam to przechodziłem wiem że to są wyzwania dla trenerów, ale ciągnie nas ta pasja. To jest piękne.

451

O Beniaminek  Soccer Schools

Jeśli komuś się wydaje że Beniaminek Soccer Schools jest mniej ważny od grup PRO to się grubo myli. Traktujemy ten projekt bardzo poważnie. Zresztą sam go w 2018 zacząłem wdrażać i optymalizować  i wiem ile wymagało to wysiłku, by być tam gdzie teraz się z tym projektem znajdujemy. Od zera do bardzo energicznych działań osób które w tym momencie nadają ton rozwojowi projektu Beniaminek Soccer Schools. Zresztą w takich grupach ówcześnie zaczynali tacy chłopcy jak Krzysztof Kolanko (dziś Reprezentant Polski U16 i gracz Akademii Górnika Zabrze) czy Patryk Winiarski (dziś Akademia Legii Warszawa) – to też dużo mówi. Nigdy nie mów nigdy, nie lekceważ kogoś, w drugą stronę patrz, wierz w osoby z energią, pasją, samozaparciem, chęcią rozwoju, to góry przyniesie, to praca jest talentem. To nasza inspiracja książka Kopalni Talentów Rasmusa Ankersena – polecam.

BM8A0658

Dziś w Beniaminek Soccer Schools mamy drużyny w Krośnie, w oddziałach w Jedliczu i Iwoniczu, dwa modele Gminne w Miejscu Piastowym i Nowym Żmigrodzie, Gdzie w kilku miejscowościach bawi się i szkoli wiele dzieci. Projekt “Przedszkoli Piłkarskich” jest z nami od ponad 10 lat, a nowe trendy to “Beniaminek Baby” dla maluszków czy dla dziewczynek na etapie naborowym – związany z UEFA – program z Walt Disney – “UEFA Playmekers”. Planujemy  w tym roku stworzyć zajęcia dla dzieci i młodzieży z językiem angielskim, a co do nowych lokalizacji Beniaminek Soccer Schools to są takie możliwości, ale też trzeba podchodzić rozsądnie do tematu. Nie liczy się tylko ilość, ale równowaga z jakością i pasją ludzi.

Tak duża skala działania wymaga mega zaangażowania, czasu i mocnych ludzi z pasją do wdrażania pomysłów. Cały czas zapraszamy do współpracy. Inwestujemy w naszych młodych wychowanków, którzy zasilają naszego Beniaminka.

OBSSL

O projektach, biznesie

Nie ma co nikogo czarować że gdyby nie inwestycja w Nas Pawła Malinowskiego i Grupy PROFBUD  to nie mówilibyśmy o takiej skali działania, bo tak po prostu jest. Wdzięczność jaką mam do Pawła nie da się opisać słowami. Dał nam wielkie możliwości do działania, rozwoju, edukacji i nauki. Otworzył drzwi i dał przysłowiową wędkę, by iść do przodu. I jak ktoś czasem narzeka to stop, zobacz gdzie jesteś, gdzie trenujesz, co masz i doceniaj i wstawaj i walcz dalej. Nie wolno stać w miejscu. Paweł i jego drużyna robią niesamowite rzeczy. Inwestycje i skala działań tam jest ogromna. My jesteśmy też dla Pawła w jakimś stopniu energią do działania. On nie traktuje nas biznesowo on też ma swoją misję, to czuć od lat.

Mamy sponsorów strategicznych z Grupy Orlen i to jest dla nas bardzo duża szansa, ale są też wymagania i wiele raportów, inicjatyw, włącznie z estymacją wartości mediowej marki, którą spełniamy wykonując szereg działań sponsorskich. Pamiętajmy, że pieniądze są paliwem dla biznesu, które umożliwia utrzymanie się w grze i dalszą realizację misji.

pc2018_02 profbud

Dlatego my twardo stąpamy po ziemi. Wiem jak te 15 lat wyglądało, wiem co kilka razy czułem kiedy było źle i kto mi pomógł. Wtedy widzisz dużo. To też nauczyło pokory i szacunku dało wdzięczność.

Były momenty gdzie było naprawdę ciężko i czasami  słowo samotność lidera nie jest mi obca. To tak już pewnie musi być. Jeśli narzucasz mocne tempo i wierzysz w duże marzenia.

Czasem komuś się wydaje jak przychodzi do Beniaminka lub jest w nim 1-2 lata ze tak zawsze było. Nie , tak nie było. A mało tego my chcemy by było lepiej. Wdzięczność i pokora w połączeniu z odwagą i ambicją da dobre rozwiązania. Ale będąc w Beniaminku trzeba takim być.

Celem jest odwrócić koło, by nasz budżet był oparty też na wyższym poziomie na transferach zawodników, na tematyce kluczowych projektów szkoleniowych i biznesowych. Opieranie się na kontraktach sponsorskich nie da długofalowej drogi dla Beniaminka na tym poziomie gdzie chcemy być. Największą inwestycją są ludzie, wartościowi i chcący się rozwijać i napędzać Beniaminka do coraz to ciekawszych rzeczy. To proces, ale w to wierzę głęboko.

Skala projektów w organizacji społeczno – biznesowej, bo tak na to trzeba patrzeć jest tak duża że musimy optymalizować te projekty, by sprostać działaniom. Niektóre trzymamy na czas kiedy rozwiniemy ludzi do działania w tym kierunku, a to wymaga troszkę czasu. “PROFBUD Arena” też z gumy nie jest.

Wiadomo, że takie turnieje jak “PROFBUD Cup”, “ORLEN Beniaminek Cup” to markowe zawody znane w Polsce i nie tylko. Marka “PROFBUD Arena Cup” jest też coraz bardziej znana.  To jak rozwinęliśmy “ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga” to czapki z głów. Świetny projekt dla naszych dzieciaków. Projekty jak “ORLEN Beniaminek  Talent Team” dające szansę utalentowanym zawodnikom, zawodniczkom, trenerom Beniaminka to mega rozwój i szansa, a potem w wielu przypadkach to wraca do nas by rozwijać innych. “Beniaminek Camp”, “Beniaminek Tour” to przyszłość, a już teraz działa to fajnie. Teqball to też nowa jakość, która w końcu rozwinie skalę działania.

Broszura PROFBUD PC 2013_2021

Kilka słów dla ludzi wierzących w Beniaminka

Nie ma rzeczy niemożliwych. Jeśli w coś wierzysz cały świat ci sprzyja. Jak widzę zdjęcia sprzed 7 lat jak wyglądało miejsce na dzisiejszej “PROFBUD Arenie” to daje do myślenia, a tak wiele osób nie chciało tego obiektu, mało kto chciał. Mało osób wierzyło, że powstanie. Podobnie było jak nam balon opadł na 10-lecie w dniu turnieju “PROFBUD Cup” i też daliśmy radę. Były inne emocje i różne wiatry, zawsze dawaliśmy radę po jakimś czasie, nie poddawaliśmy się. Beniaminek to już wielka społeczność. Oczywiście zawsze będą niezadowoleni, nie możliwe, żeby wszystkich uszczęśliwić, ale musimy być bliżej ludzi, lepiej się komunikować i zrozumieć. Znać swoje role, otoczenie i wierzyć w “Dlaczego Beniaminek”, w naszą drogę i misję wtedy nikt nas nie zatrzyma, a Beniaminek – powtarzać to będą zawsze – jest dla pokoleń. To nie tylko klub, to coś więcej i wierzę w to nawet jak będą jeszcze burze przed nami, ale potem świeci słońce jak w hymnie “You’ll never walk alone”.

Życzę wszystkim, by rok 2022 był dobry. Byśmy dali radę z tym wszystkim co nas otacza. Byśmy byli wdzięczni i mieli pokorę, ale też umieli walczyć i być odważni.