ŚWIEĆ SIĘ z ENERGĄ! Trwa głosowanie na Świetlną Stolicę Polski!

Trwa trzynasta edycja ogólnopolskiej akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energą! Najpiękniej świątecznie rozświetlone miasta w Polsce zostaną wybrane w głosowaniu, a nagrodami dla nich będzie tytuł Świetlnej Stolicy Polski oraz sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 złotych, który trafi do najbardziej potrzebujących. Akcji towarzyszy także konkurs fotograficzny na zdjęcia o tematyce świątecznej. Patronem konkursu jest Energa z Grupy ORLEN – jeden z największych dostawców energii elektrycznej w Polsce.

263749143_4939785309367920_7000517570477325109_n

W każdym województwie akcja prowadzona jest przez dzienniki regionalne. W tym roku w naszym regionie patronem XIII edycji akcji jest Gazeta Codzienna „NOWINY” i serwis www.naszemiasto.pl.

Naszej akcji przyświecają dwa główne cele – mówi Justyna Kruszewska, dyrektor Departamentu Marketingu Energi SA. – Po pierwsze to jest sposób, w jaki mieszkańcy miast mogą docenić upiększanie przestrzeni publicznej. Jednocześnie jest to motywacja do ozdabiania świetlnymi iluminacjami ulic, kamienic oraz placów. Drugim celem jest charytatywne wsparcie lokalnych społeczności. W tej edycji akcji w ramach nagród Energa przekaże do miast-laureatów plebiscytu, sprzęt AGD o łącznej wartości 200 000 złotych, który trafi do najbardziej potrzebujących. Plebiscyt miast to także doskonały sposób na promocję miejscowości. Akcja pobudza lokalny patriotyzm i jednoczy mieszkańców.

Swiec_Sie_z_Energa_Jak_pomoc_swojemu_miastu_wygrac_INFOGRAFIKAW poprzednich edycjach do miast, które były laureatami plebiscytu, trafiła pomoc od Energi o łącznej wartości prawie półtora miliona złotych!

Poprzez akcję „Świeć się z Energą” od wielu lat staramy się umacniać nasze więzi z mieszkańcami zarówno dużych miast jak i mniejszych miejscowości. Nasz projekt łączy zdrową rywalizację z chęcią niesienia pomocy bliźnim. Jak pokazują kolejne edycje, potrzeba pomagania jest ogromna – co roku w zabawie biorą udział tysiące internautów praktycznie z każdego zakątka Polski – mówi Adrianna Sikorska, wiceprezes zarządu Energi SA ds. komunikacji.

Co roku nagrodami w akcji jest energooszczędny sprzęt AGD. Jest on przekazywany samorządom, które kierują go do potrzebujących – np. ośrodków pomocy społecznej, domów dziecka, placówek edukacyjnych i opiekuńczych, a także do mieszkańców znajdujących się w trudnej sytuacji życiowej. Przekazywany sprzęt nie tylko ułatwia codzienne życie, lecz także pozwala zmniejszyć zużycie energii elektrycznej i wody przez co przyczynia się do dbałości o środowisko naturalne.

W tym roku pula nagród została jednak powiększona o produkty spółek z Grupy Energa. W ramach głównej nagrody dla miasta, które zwycięży w ogólnopolskim finale plebiscytu, spółka Energa Obrót wykona instalację fotowoltaiczną o wartości 25 000 złotych dla wybranej jednostki użyteczności publicznej (np. domu dziecka).

Z kolei nagrodami dla wszystkich 16 miast, które zwyciężą w pierwszym, wojewódzkim etapie głosowania spółka Energa Oświetlenie przygotowała dezynfekujące powietrze lampy UV-C.

61a61e769eccd_o_large

W akcji ŚWIEĆ SIĘ z Energą nagradzane są nie tylko miasta. Co roku towarzyszy jej także Konkurs Fotograficzny, w którym może wziąć udział każdy!

Świąteczny okres to czas, w który co roku robimy mnóstwo zdjęć – mówi Lidia Popiel, słynna polska fotografka i przewodnicząca jury konkursu. – Nic dziwnego, bo wtedy jest tak wiele okazji, aby uchwycić magiczny klimat, wyjątkowe światło, uwiecznić emocje. Poprzednie edycje konkursu odkryły setki wspaniałych zdjęć wykonanych zarówno przez oddanych pasjonatów jak i amatorów fotografii. Liczymy, że podobnie będzie także w tym roku.

Zdjęcia do konkursu można przesyłać w pięciu kategoriach tematycznych:

 • Moje miasto
 • Mój dom
 • Moi bliscy
 • Moja iluminacja
 • Moja ulubiona szopka

Każda osoba może przesłać dowolną liczbę zgłoszeń konkursowych. Laureaci nagrody publiczności zostaną wybrani w bezpłatnym głosowaniu spośród autorów wszystkich przesłanych zgłoszeń konkursowych. Niezależnie nagrody w każdej kategorii tematycznej konkursu przyzna kapituła pod przewodnictwem Lidii Popiel.

Zdjęcia do konkursu można przesyłać do wtorku 11 stycznia 2022 r. do godz. 12:00. Warto przejrzeć swoje archiwum, wrócić do kadrów zrobionych w gwiazdkowym czasie w minionych latach. Później warto będzie trzymać rękę na pulsie i na bieżąco uwieczniać na fotografiach przygotowania do świąt, tegoroczne Boże Narodzenie, a następnie także Sylwestra i święto Trzech Króli.

 

Zarówno Plebiscyt Miast, jak i konkurs fotograficzny zostaną przeprowadzone w dwóch etapach. Najpiękniej rozświetlone na święta miasta i najpiękniejsze zdjęcia najpierw zostaną wybrane w bezpłatnym głosowaniu osobno w każdym województwie. Następnie miasta, które zwyciężą w regionach oraz autorzy trzech konkursowych zgłoszeń, które w regionach zdobędą najwięcej głosów, awansują do ogólnopolskiego finału, w którym w Plebiscycie Miast zostanie przyznany tytuł Świetlna Stolica Polski, a w konkursie – tytuł Mistrz Świątecznej Fotografii.

drony

Etap wojewódzki

Miasto, które w pierwszym, wojewódzkim etapie Plebiscytu Miast zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrody o łącznej wartości 10 000 złotych:

 • sprzęt AGD, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym
 • lampę wirusobójczą UV-C od spółki Energa Oświetlenie
 • awans do ogólnopolskiego finału Plebiscytu Miast

Autor zgłoszenia konkursowego, które w pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu fotograficznego zdobędzie najwięcej głosów otrzyma:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 300 zł
 • awans do ogólnopolskiego finału konkursu fotograficznego

Autorzy zgłoszeń konkursowych, które w pierwszym, wojewódzkim etapie konkursu fotograficznego zajmą drugie i trzecie miejsce w województwie otrzymają:

 • bony na sprzęt RTV/AGD o wartości 200 zł i 100 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce
 • awans do ogólnopolskiego finału konkursu fotograficznego

IMG_7205

Finał ogólnopolski

Miasto, które w ogólnopolskim finale Plebiscytu Miast zdobędzie najwięcej głosów otrzyma nagrody o łącznej wartości 40 000 złotych:

 • tytuł Świetlnej Stolicy Polski 2021
 • instalację fotowoltaiczną o wartości 25 000 złotych, która zostanie zrealizowana przez Energę Obrót we wskazanej instytucji użyteczności publicznej
 • sprzęt AGD, który zostanie przekazany najbardziej potrzebującym

Autor zgłoszenia konkursowego, które w ogólnopolskim finale konkursu fotograficznego zdobędzie najwięcej głosów otrzyma:

 • tytuł Mistrz Świątecznej Fotografii
 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 3 000 zł

Autorzy zgłoszeń konkursowych, które w ogólnopolskim finale konkursu fotograficznego zajmą drugie i trzecie miejsce otrzymają:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 2 000 zł i 1 000 zł odpowiednio za drugie i trzecie miejsce

Autor zdjęcia, któremu kapituła konkursu fotograficznego przyzna nagrodę Grand Prix otrzyma:

 • bon na sprzęt RTV/AGD o wartości 2 500 zł

Kapituła konkursu fotograficznego przyzna także pozostałym autorom zdjęć:

 • 5 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości 1 000 zł
 • 20 bonów na sprzęt RTV/AGD o wartości 500 zł

gf-BTPa-zZAm-BZEG_swiateczne-iluminacje-pojawia-sie-w-lublinie-664x442-nocrop

Ważne terminy:

 • Głosowanie w pierwszym, wojewódzkim etapie Plebiscytu Miast i konkursu fotograficznego trwa od piątku 10 grudnia do wtorku 11 stycznia 2022 r. do godz. 12:00.
 • Do ogólnopolskiego finału Plebiscytu Miast awansuje miasto, które zdobędzie najwięcej głosów w poszczególnym województwie.
 • Do ogólnopolskiego finału konkursu finału awansują autorzy trzech zgłoszeń konkursowych, które zdobędą najwięcej głosów w naszym województwie.
 • Głosowanie w ogólnopolskich finałach Plebiscytu Miast i konkursu fotograficznego , rozpoczną się w piątek, 14 stycznia i będą trwać do wtorku, 25 stycznia 2022 r. do godz. 12:00.
 • Wyniki głosowania zostaną ogłoszone w momencie jego zakończenia, natomiast ogłoszenie laureatów nagród przyznawanych w konkursie fotograficznym przez kapitułę odbędzie się w piątek, 28 stycznia.

Więcej o akcji Świeć Się z Energą i jej poprzednich edycjach dowiesz się na stronie http://oakcji.swiecsie.pl

Materiały graficzne organizatora/nowiny24.pl Fot. krosno24.pl

swiec sie