Wywiad z Patrykiem Akslarem – koordynatorem Beniaminek Soccer Schools

Zapraszamy na wywiad z koordynatorem Beniaminek Soccer Schools, trenerem Patrykiem Akslarem. Co powiedział o planach na sezon 2021/22, czego nowego możemy spodziewać się w BSS oraz jak wygląda jego praca w Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno?! O tym i nie tylko przeczytacie w poniższym artykule.

OBSSL Rogi 2021

Redakcja: Witaj, Patryku od nowego sezonu zmieniła się twoja rola w naszej Akademii, czy możesz coś więcej o tym powiedzieć?

Patryk Akslar: Cześć, tak zgadza się. W zeszłym sezonie, byłem odpowiedzialny za dwie grupy treningowe BSS Krosno U-11 oraz U-9, które w tamtym czasie były objęte programem certyfikacji oraz zostałem koordynatorem turniejów PROFBUD Arena Cup. Aktualnie już nie prowadzę żadnych grup, dzięki czemu mogę w pełni skupić się na roli koordynatora projektu Beniaminek Soccer Schools. W tym sezonie 2021/2022 nastąpiły zmiany w organizacji grup w całej strukturze Beniaminka. Nastąpiło większe oddzielenie PRO od BSS (Akademii od Soccer Schools) w celu większej optymalizacji obu organizacji. Beniaminek Soccer Schools posiada teraz własną oddzielną strukturę organizacji. W ostatnim czasie założyciel projektu, nasz lider Grzegorz Raus, mianował na stanowisko Dyrektora ds. Szkolenia i Edukacji – Mauricio Dos Santosa, z którym będę współpracował. Razem będziemy rozwijać oraz optymalizować cały projekt BSS. Cieszę się, że do Beniaminek TEAM dołączył tak doświadczony trener i wielki pasjonat futbolu. Głównym zadaniem dyr. Maurcio będzie przede wszystkim rozwój i wprowadzanie metodologii szkolenia w grupach Beniaminek Soccer Schools i  Przedszkolach Piłkarskich Beniaminka, a dodatkowo stworzenie nowego projektu treningów w języku angielskim  „Beniaminek Football in English Language”.

Redakcja: Opowiedz po krótce, jakie są teraz twoje obowiązki?

Patryk Akslar: Najogólniej mówiąc, do moich najważniejszych obowiązków należy koordynowanie wszystkich obszarów, jakie występują w strukturze Beniaminek Soccer Schools, za wyjątkiem przedszkoli piłkarskich, których koordynatorem jest Łukasz Aszklar. Zarządzanie, organizacja oraz wsparcie wszystkich osób, głównie trenerów w organizacji BSS.

Odpowiadam za organizacje kilku ważnych projektów w naszej Akademii. Przede wszystkim festiwalu piłkarskiego „ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga”, którego w sezonie 2021/2022 odbędą się dwie edycje (III i IV) po cztery turnieje w każdej z nich. Obecnie jesteśmy po dwóch turniejach w Gminie Nowy Żmigród oraz w Gminie Miejsce Piastowe, a konkretnie w miejscowości Targowiska.

Jestem koordynatorem i organizuje turnieje piłkarskie PROFBUD Arena Cup! W tym sezonie zaplanowałem ich czternaście, a pierwszy z nich odbędzie się już 23 października na PROFBUD Arena, w którym zmagania turniejowe rozpocznie rocznik 2014.

Mam za sobą wprowadzenie w Krośnie niszowego sportu jakim jest Teqball, a przede wszystkim rozwój tej sekcji w Beniaminku. Teqball – Beniaminek Profbud Krosno Sam mocno zainspirowany tym sportem, w każdej wolnej chwili staram się grać i rozwijać, nie tylko jako trener, ale też jako zawodnik w tej ciekawej dyscyplinie. W zeszłym sezonie dysponując jednym stołem do gry, zorganizowałem pierwsze zawody dla całej kadry Beniaminek Team. Aktualnie mamy już trzy tego typu urządzenia, dzięki czemu mamy możliwość trenowania większej ilości chętnych osób, nie tylko z Beniaminka.4 kopiaRedakcja: Zarządzasz wieloma sferami, sporo obowiązków oraz odpowiedzialność przed Tobą. Czy nie brakuje Ci w tym wszystkim „trenerki”?

Patryk Akslar: Obecny zakres obowiązków nie pozwala mi poświęcić tyle uwagi, ile bym chciał „trenerce”. Natomiast uważam, że powierzone mi zadania oraz czuwanie nad danymi projektami są zgodne oraz spójne z moimi kompetencjami jako osoby i czuję, że spełniam się w tym co robię na co dzień. Mija obecnie piąty rok od moich pierwszych hospitacji, jakie odbyłem w kierunku bycia trenerem. Przez ten czas miałem możliwość „obcować” z każdym rocznikiem od U-7 do kategorii wiekowej U-15. W różnych miejscach z dziećmi i młodzieżą o zróżnicowanych umiejętnościach i motywacjach.  W tym kierunku też o sobie myślałem i jest mi to bardzo bliskie natomiast ta ścieżka rozwoju zmienia się i obecny sezon, który już trwa będzie uważam kluczowym co do wyboru mojej dalszej ścieżki życiowej i zawodowej. W którą stronę bardziej to pójdzie? Czy w stronę bardziej zarządzania i organizacji, czy może jednak znajdzie się furtka, by prowadzić daną grupę/grupy treningowe? Sam jeszcze nie wiem. Obie sfery nie są mi obce, w obu bardzo dobrze się czuję, jednak czas i energia są dla każdego z nas ograniczone.

Pac 02.05 (03)a

Redakcja: Jak wygląda ogólnie projekt Beniaminek Soccer Schools? Opowiedz jakie mamy oddziały oraz ile mniej więcej dzieci jest we wszystkich grupach?

Patryk Akslar: Obecnie wszystkich oddziałów, które są w strukturze BSS jest dziewięć. Dzielimy je na oddziały należące do modelu gminnego oraz franczyzy. Do oddziałów zaliczamy Krosno, Jedlicze oraz Iwonicz. W modelu Gminnym znajduje się Gmina Miejsce Piastowe, w której mamy oddziały w Rogach, Targowiskach oraz Głowience, a w tym miesiącu otwieramy nowy oddziały w tej gminie w miejscowości Miejsce Piastowe, przeznaczony przede wszystkim dla najmłodszych dzieci urodzonych w 2017 roku i starszych. Model Gminny znajduję się również w Gminie Nowy Żmigród, w której wszystkie dzieci z miejscowości należących do Gminy trenują w miejscowości Nowy Żmigród. Do franczyz zaliczamy stolicę Podkarpacia, czyli Rzeszów oraz Iłżę z Mazowsza. Co do ilości dzieci w oddziałach, czy nawet grupach treningowych jest ona bardzo zróżnicowana, natomiast zliczając wszystkich chłopców i dziewczynki od projektu Baby, który jest realizowany jest w Krośnie po starsze kategorie U-13, liczba dzieci na dzień dzisiejszy, będzie oscylować w granicach 540 osób.

Redakcja: Co oferuje Beniaminek Soccer Schools? Czym zachęcamy nowe osoby, które chciały by zacząć trenować w naszej Akademii?

Patryk Akslar: Beniaminek Soccer Schools wyróżnia innowacyjność. Nie zamykamy się na nic ani na nikogo, działamy i myślimy z otwartą głową. Pomijając prowadzone treningi oraz organizację sparingów mamy w swojej ofercie wiele projektów, w których każde dziecko może znaleźć coś dla siebie. Ta oferta zwiększa się i będzie wzrastać, mamy wiele pomysłów, które tylko czekają na swoją chwilę. Niektóre czekają od dłuższego czasu w próżni, ale są blisko i będą wkomponowane z czasem.

Na teraz poza treningami dwa razy w tygodniu oraz meczami kontrolnymi dla wszystkich dzieci, które są z nami w BSS oferujemy: możliwość gry w naszej wewnętrznej lidze – „ORLEN Beniaminek Soccer Schools Liga”, obozy letnie oraz zimowe, campy/półkolonie w okresie letnim i zimowym, BSS Tour, czyli wyjazdy na mecze i nie tylko. Testy techniki piłkarskiej, czy spotkania z ciekawymi postaciami ze świata sportu. Dla najlepszych i najbardziej wyróżniających się zawodników jest szansa dołączenia do grup PRO w naszej Akademii, a w najbliższych planach mamy jeszcze między innymi założenie reprezentacji Beniaminek Soccer Schools w danych rocznikach.
3

Redakcja: Ilu trenerów pracuje w strukturach Beniaminek Soccer Schools?

Patryk Akslar: W Krośnie oraz w naszych pobliskich oddziałach łącznie wszystkich trenerów wraz z trenerami asystentami oraz trenerami wspomagającymi na dzień dzisiejszy jest czternastu. Ta liczba jest bardzo zbliżona do ilości trenerów grup PRO w naszej Akademii, co pokazuje jak duży jest i jak bardzo rośnie w siłę projekt BSS.

Być może do końca miesiąca dołączy do nas nowy trener, a na stażu przebywa kolejna osoba, która również nas wzmocni. Posiadamy projekt Young trener, który na ma celu danie szansy młodym, ambitnym osobom, wprowadzać się w rolę trenera i zbierać doświadczenie już w tak młodym w wieku.

Projekt ten uważam, za bardzo udany. W tej chwili dwóch trenerów zaczynających jako YT (Young trener), prowadzi obecnie z powodzeniem zajęcia w swoich grupach w Krośnie, jako trenerzy prowadzący. Dobrym przykładem „młodego trenera” jest Antoni Polański, który w zeszłym sezonie pełnił rolę asystenta. Antek rozwinął się przez ten czas na tyle, że dzisiaj z powodzeniem prowadzi dwie grupy U-13 oraz U-11 w Krośnie.

Redakcja: Jakie są plany i wizja Beniaminek Soccer Schools w tym sezonie?

Patryk Akslar: Projekt Beniaminek Soccer Schools jest projektem ciągłego rozwoju. Wzrost jaki występuje i będzie występować jest trwały, nieskończony. Od kilku dobrych miesięcy rozwijam oraz optymalizuje ten projekt. Taką szansę oraz możliwość dostałem od Dyrektora Akademii Grzegorza Rausa. Teraz projekt został wzmocniony o kolejna osobę w postaci wcześniej wspomnianego Mauricio Dos Santosa. W 2018 kiedy powstał projekt tak jak mówi założyciel na pierwszym treningu było 6 osób. Dzisiaj 3 lata później jest ponad pół tysiąca zawodników zrzeszonych co pokazuje skale rozwoju.

Na dzień dzisiejszy razem z dyr. Mauricio jesteśmy osobami odpowiedzialnymi za to w jakim tempie rozwijał się będzie projekt BSS. Za jego jakość oraz wartość jaką oferujemy, a także osoby jakie są i wchodzą do organizacji. Jestem myśli, że Nasz „statek” płynie w dobrym kierunku.

Redakcja: Dziękujemy trenerze za rozmowę, życzymy wszystkiego dobrego w nowej roli i oby ten sezon przysporzył Tobie i nam samych sukcesów!

1