Wywiad z Markiem Adamiakiem – koordynatorem ds. szkolenia i organizacji w Beniaminku

Zapraszamy na wywiad z trenerem Markiem Adamiakiem od obecnego sezonu będzie on pełnił funkcje koordynatora ds. szkolenia i organizacji w Akademii. Z trenerem Markiem porozmawialiśmy m.in. o tym jak zmieni się jego rola, o celach i planach na sezon 2021/202 oraz o aktualnej kadrze trenerskiej.

m_adamiak

Redakcja: Witaj, Marku od nowego sezonu zmieniła się twoja rola w Akademii, czy możesz coś szerzej o tym powiedzieć?

Marek Adamiak: Tak rzeczywiście, od obecnego sezonu zmienia się moja rola, nie będę prowadził żadnej grupy szkoleniowej, natomiast swoje działania skieruję na kontrolę procesu szkoleniowego w grupach PRO. Będę bliżej trenerów i poszczególnych grup treningowych, co pozwoli usprawnić cały proces i pracę Akademii.

Redakcja: Czy mógłbyś przedstawić nam w kilku zdaniach czego możemy się spodziewać w nowym sezonie i jakie zmiany zaszły w Akademii?

Marek Adamiak: Przede wszystkim jedna z najważniejszych zmian jest to, że oddzieliliśmy grupy PRO od BSS w programie certyfikacji naszej Akademii. Doświadczenie wskazuje, że grupy BSS rządzą się swoimi prawami i nie ma możliwości pracować według naszego Programu Szkolenia we wspomnianych zespołach. Dlatego Patryk Akslar będzie kierował Projektem Beniaminek Soccer Schools na uproszczonych zasadach szkoleniowo-organizacyjnych, a młodzi trenerzy, często nasi wychowankowie mogą poznawać świat związany z pracą Trenera i bardzo liczymy, że w przyszłości dołączą do kadry trenerskiej w Projekcie PRO. Oczywiście będziemy również prowadzić monitoring zawodników w BSS i jeżeli zauważymy, że ktoś ma predyspozycje do grupy PRO, a takie przypadki już mieliśmy w poprzednim czy na początku tego sezonu, to swoją szansę dostanie, przesunięcia zawodników mogą być również w drugą stronę.

IMG_2142

Redakcja: Wiemy, że zaszły także zmiany w kadrze trenerskiej.

Marek Adamiak: Tak, zgadza się, corocznie robimy małe przetasowania w sztabie szkoleniowym. Wynika to po części z naszej filozofii i podejścia do szkolenia dzieci, jak również z sytuacji panującej na „rynku trenerskim”. Wszelkie zmiany są zawsze przemyślane. Dobór kadry do poszczególnych grup szkoleniowych jest trudną sprawą i dużym wyzwaniem, ale roszady wprowadzone w tym obszarze mają na celu usprawniać proces szkolenia. Waldek Szafran został przesunięty do treningów indywidualnych, jak w poprzednich latach współpracujemy z trenerem przygotowania motorycznego Robertem Gleniem, fizjoterapeutą Maćkiem Bożkiem i psychologiem Dominikiem Bialicem. Jakub Lichoń wzorem zeszłego sezonu wspiera bramkarzy. Dodatkowo pojawiły się nowe twarze w kadrze trenerskiej, dołączył Jakub Brajewski jako trener w bloku piłki 7-osobowej oraz Kacper Grzesik do bloku piłki 11-osobowej. Kacper wzmocni także obszar motoryczny oraz zajmie się aspektem analizy. Ogólnie jak co roku wprowadzamy roszady na stanowiskach trenerskich w poszczególnych grupach. Chcemy bodźcować zawodników, rzucać im kolejne wyzwania jeżeli chodzi o współpracę z „innym”, „nowym” trenerem.

 W sezonie 2021/2022 nad wspomnianym szkoleniem będą czuwać trenerzy:
  • Blok piłki 11-osobowej – Kamil Chmielowski, Dawid Kamola i Kacper Grzesik oraz Łukasz Porcek i Jakub Kozner.
  • Blok piłki 9-osobowej – Sławomir Walczak, Robert Cionek i Marcin Nycz oraz Jakub Kozner.
  • Blok piłki 7-osobowej – Tomasz Kasperkowicz, Jakub Brajewski, Waldemar Szafran oraz Natalia Zygmunt.
  • Blok piłki 5-osobowej – Łukasz Aszklar i Emilian Zygmunt oraz Natalia Zygmunt.

oraz sztab wspierający proces szkolenia:

 • Motoryka – Robert Gleń i Maciej Bożek
 • Trening indywidualny – Waldemar Szafran
 • Bramkarze – Jakub Lichoń
 • Fizjoterapeuta – Maciej Bożek
 • Psycholog – Dominik Bialic

Redakcja: Kiedy ruszył sezon 2021/2022? Jak to aktualnie wygląda?

Marek Adamiak: Treningi ruszyły 19 lipca, natomiast okres wakacyjny pewne sprawy utrudnia, większość grup trenuje w niepełnych składach, ale powoli zawodnicy wracają do treningów i trenerzy mogą realizować zaplanowane treści w oczekiwany sposób. Aktualnie wszystkie grupy trenują na pełnych obrotach, jak widać na naszych „social mediach” odbywają się sparingi i gry kontrolne. Wszystkie grupy PRO i GIRLS są w trakcie badań motorycznych. Przy współpracy z firmą „Oleksy-Sport” nasi zawodnicy zostali objęci szeregiem badań, testów motorycznych oraz pomiarów antropometrycznych.

Redakcja: Jak przedstawia się sprawa uczestnictwa drużyn Beniaminka w rozgrywkach ligowych?

Marek Adamiak: W sezonie 2021/2022 będziemy brać udział w rozgrywkach organizowanych przez Podkarpacki Związek Piłki jak również Okręgowy Związek Piłki Nożnej w Krośnie. Rozwijając temat przedstawia się to następująco:

 • Rocznik 2007 U-15: Liga Podkarpackiego ZPN w kategorii C1
 • Rocznik 2008 U-14: Liga Podkarpackiego ZPN w kategorii C2
 • Rocznik 2009 U-13: Liga Podkarpackiego ZPN w kategorii D1
 • Rocznik 2010 U-12: Liga Podkarpackiego ZPN w kategorii D2
 • Rocznik 2011 U-11: Liga Okręgowego ZPN w kategorii D1
 • Girls U-15: rozgrywki Podkarpackiego ZPN w kategorii C1 oraz Liga Trampkarzy w rozgrywkach Okręgowego ZPN.
 • Girls U-13: rozgrywki Podkarpackiego ZPN w kategorii D1 oraz Liga Młodzików w rozgrywkach Okręgowego ZPN.

Dbając o aspekt szkoleniowy poszczególnych zespołów PRO i GIRLS będziemy brać udział w szeregu turniejach rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej. Oczywiście filtrujemy mocno ten aspekt gdyż takich wydarzeń, zaproszeń na takie rozgrywki jest bardzo wiele i będziemy wybierać te, które wg nas pozwolą na rozwój naszych zawodniczek i zawodników, rozwój całej Akademii.

Redakcja: Jakie są cele i plany na nadchodzący sezon?

Marek Adamiak: Cele na sezon 2021/2021 są i muszą być ściśle związane z naszym Programem Szkolenia oraz „DNA Beniaminka”. Najważniejszym celem Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno jest wyszkolenie zawodników wysokiej jakości, którzy sprostają wymaganiom zawodowej piłki nożnej. Zawodnicy powinni trenować w środowisku, w którym każdy zawodnik ma możliwość rozwoju. W związku z brakiem okazji oraz czynnikami rozpraszającymi, z jakimi spotykają się młodzi ludzie w dzisiejszych czasach, każda minuta treningu powinna dawać tak wiele okazji do nauki, jak to tylko możliwe, aby zwiększyć ich potencjał. Celem wspólnej pracy jest nauczanie i doskonalenie pięciu podstawowych obszarów treningowych: trening techniczny, trening taktyczny, trening motoryczny, trening mentalny oraz edukacja w zakresie stylu życia. Jednak zdając sprawę jak wiele czynników musi się zgrać ze sobą aby wyszkolić zawodnika na wysoki poziom, co za tym idzie jak niewielu zawodników jest w stanie wejść na wspomniany poziom i sprostać wymaganiom, nasza Akademia kładzie nacisk również na wychowanie młodego człowieka, chcemy wpajać „Beniaminkowe wartości” przez co w przyszłości nasi absolwenci mogą do nas wrócić i pomóc w dalszym rozwoju naszej Akademii,  na przykład w roli trenera czy współpracować w innych obszarach.

Redakcja: Dziękujemy trenerze za rozmowę, życzymy wszystkiego dobrego w nowej roli i oby nadchodzący sezon przysporzył nam samych sukcesów!

239884785_195364222507051_5233189476544771834_nPożegnanie trenera Marka Adamiaka z drużyną Beniaminka z rocznika 2008.