Najnowsze wieści prosto z Akademii!

beniaminek_krosno_herb

W Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno w czasie długiej przerwy od zajęć na boiskach piłkarskich działo się bardzo dużo i trwa to cały czas. Przed nami wiele wyzwań i nic się tu nie zmienia. Osoby zarządzające organizacją i nie tylko miały i mają ręce pełne roboty. Przekształciliśmy strukturę organizacyjną, powołaliśmy nowe działy na czas kryzysu, który dotknął całe społeczeństwo. Efekty tej pracy już częściowo widać. Mamy nadzieję że w perspektywie ten czas w którym aktywnie działaliśmy na wielu frontach zaprocentuje. Nie wszystko jest zależne od nas. Ale to na co mamy wpływ staramy się zrealizować jak najlepiej potrafimy. Nasza organizacja ma swoje „Dlaczego”, a wizja i cele są spójne z tym co stworzyliśmy 13 lat temu jak powstał Beniaminek. Esencją całości jest szkolenie, trening, rozwój i oczywiście radość dzieci. By była taka możliwość, wymaga to pracy wielu osób. Beniaminek był, jest i będzie, a jak to wszystko się rozwinie – to sam jestem ciekawy. Jak widać nie da się wszystkiego zaplanować. W strukturze szkolenia również podjęliśmy decyzje, które wierzę, że dadzą nam wiele pozytywów. Są zgodne z naszymi wartościami i tym do czego zmierzamy. Być może przyśpieszyliśmy pewne sprawy, ale wszystko jest po coś i trzeba w życiu podejmować odważne decyzje. Koordynatorem szkolenia w Akademii został Radosław Gromala, który razem z koordynatorami bloku szkolenia, działem rozwoju szkolenia i kadrą trenerską będzie kontynuował naszą drogę Beniaminka. Radek ma pełne wsparcie w osobach zarządzających Akademią. Wszystko robimy z myślą o tym, by Beniaminek cały czas szedł do przodu i jednocześnie dawał szansę wartościowym ludziom spełniać swoje marzenia. We wszystkim ważna jest pokora, szacunek i docenienie tego w jakim miejscu jesteśmy. Tak samo dotyczy to mnie, każdego z Beniaminek Team , naszych zawodników, zawodniczek i najbliższego otoczenia.

Założyciel i Dyrektor Akademii Grzegorz Raus

gromala_r

Redakcja: Jak od czasu zawieszenia treningów wyglądały Wasze działania w Akademii?

Radosław Gromala: Na czas kwarantanny wszyscy zawodnicy nie byli zostawieni sami sobie. Trenerzy i trenerki „Przedszkoli Piłkarskich Beniaminka” starali się umilić czas naszym maluchom różnymi formami zabaw z wykorzystaniem sprzętu domowego. Grupy BSS, GIRLS oraz PRO otrzymywały regularnie wytyczne odnośnie tego, co w danym tygodniu miały wykonywać. Zgłaszali się również chętni do dodatkowego treningu, co pokazuje, że duża ilość osób w Beniaminku traktuje piłkę z mocniejszym przywiązaniem i robi wszystko by spełniać swoje marzenia. Organizowaliśmy również akcje, promujące, oraz zachęcające do aktywności fizycznej w tym trudnym okresie. Rozmawialiśmy z naszymi zawodnikami wykorzystując różne formy. Nie wrzucaliśmy wszystkiego na raz, wiemy jak ciężki to był okres dla nas wszystkich, trenerów, rodziców czy naszych zawodników. Wszystkie zajęcia w ciągu jednej chwili przeniosły się w „cztery ściany”. Daliśmy czas na przystosowanie się do nowej rzeczywistości, co po rozmowach dawało chwilę spokoju dla rodziców i zawodników.

Redakcja: Od poniedziałku wejdzie w życie kolejny etap „odmrażania” sportu, czyli możliwość treningów w małych grupach. Jak będzie wyglądać to w Beniaminku?

Radosław Gromala: Przyznam szczerze, że nie sądziliśmy, że rozporządzenie pojawi się tak szybko. Trochę nasze plany to musiało przyśpieszyć. Chcieliśmy treningi wdrażać stopniowo. Najpierw w formie konspektu, potem w formie zajęć online, gdzie mamy już kontakt z naszymi zawodnikami i zawodniczkami, a w późniejszej fazie wprowadzanie stopniowo zajęć indywidualnych w zgodzie z zasadami bezpieczeństwa, tak by móc na bieżąco wprowadzać modyfikacje. Tutaj bardzo dynamiczna sytuacja w kraju i rozporządzenie, które się pojawiło doprowadziło do tego, że musieliśmy działać, zapewniając maksimum bezpieczeństwa dla naszych zawodników. Wiemy, że obecne zasady wprowadzane przez rząd ciągle są modyfikowane, więc cały czas śledzimy je i na spokojnie będziemy dostosowywać się do „nowej rzeczywistości”. Początek będzie najtrudniejszy, jednak jesteśmy dobrze przygotowani do treningów. Zostały stworzone wytyczne, które będą obowiązywać nie tylko na treningu, ale także przed nim oraz bezpośrednio po. Zasady przestrzegać będą musieli trenerzy, ale również zawodnicy oraz rodzice. Mamy przygotowany plan treningowy, który będziemy wdrażali stopniowo, nie narzucając pełnych obciążeń od samego początku, a wprowadzać je kolejnymi etapami, tak byśmy w zaplanowany sposób wrócili do trenowania. Rodzice od trenerów poszczególnych grup otrzymają wytyczne, rozpiski dni treningowych oraz wszelkie informacje o przebiegu procesu powrotu na boiska. Od poniedziałku (4 maja) wracamy do trenowania w mniejszych grupach. W trakcie treningu na obiektach, na których będziemy trenować znajdować się będzie maksymalnie 6 zawodników oraz trener. Cieszy fakt, iż większość nie może doczekać się powrotu na boisko.

Redakcja: Można powiedzieć, że sytuacja sprawiła, że czas na etap indywidualizacji treningu, czyli trening z którym miałeś w ostatnim czasie sporo wspólnego.

Radosław Gromala: O tyle łatwiej jest mi na ten temat się wypowiadać bo na co dzień dodatkowo współpracuję z kilkoma zawodnikami naszej Akademii i nie tylko. Pracując jako trener na obozach treningów indywidualnych miałem możliwość podpatrzenia oraz nauki jak powinien wyglądać taki trening. Jednak nie chciałem zostawać w miejscu i po swoich doświadczeniach, ciągłym doszkalaniu wypracowałem sobie model, który obecnie wykorzystuje w mojej pracy. Taka forma treningu może mieć kilka korzyści: dla zawodników, którzy wracają po kontuzjach, czy dłuższych przerwach by przyśpieszyć proces powrotu do drużyny, poprawę umiejętności czy eliminacja błędów, bądź można wykorzystać jako forma treningu pozycyjnego. Dużo zastosowań, lecz trzeba potrafić je umiejętnie wykorzystać. Na pewno daje możliwość wyłapania jeszcze większej ilości detali, które chcemy poprawić czy doskonalić. Widać, że taka praca dawała efekt. W tamtym roku współpracowałem z naszymi dwoma już byłymi zawodnikami, którzy obecnie są w Akademiach Ekstraklasowych.