Dzielę się wiedzą: Młody sportowiec, a nawodnienie

Ile razy zastanawiałeś/aś się, ile płynów należy pić dziennie? 1,5 litra, 2 litry, a może 2,5 litra? Z przyjmowaniem płynów jest podobnie jak z jedzeniem, nie ma jednej konkretnej odpowiedzi dotyczącej ilości spożycia. Zależy to od wielu czynników, między innymi od: masy ciała, intensywności ćwiczeń, temperatury powietrza, itp. Woda spełnia szereg funkcji w naszym organizmie – jej głównym zadaniem jest utrzymywanie temperatury ciała na stałym, korzystnym dla jego funkcjonowania poziomie. Istotną rolą wody jest także usuwanie toksyn i wszelkich szkodliwych substancji z organizmu .

nawodnienie2

Należy pamiętać, że płyny to nie tylko „czysta” woda, ale zalicza się do nich również herbatę, soki lub zupy. Bogate źródło wody (od 80 do 95% jej zawartości) stanowią owoce, zwłaszcza arbuz, truskawki, melony, winogrona, pomarańcze, a także warzywa: ogórki, pomidory. Poza tym te produkty są źródłem minerałów, które traci się wraz z wodą. Dlatego rosnąca popularnością cieszą się wysoko zmineralizowane wody mineralne które, dzięki zawartości wapnia i magnezu pozytywnie oddziaływujące na nasze samopoczucie i przemianę materii (na każdej butelce wody jest etykieta, na której znajdziemy stopień mineralizacji i zawartość poszczególnych składników mineralnych).

Młodzi sportowcy są bardziej podatni na odwodnienie i przegrzanie niż osoby dorosłe. Powody są następujące: pocą się mniej niż dorośli, nie radzą sobie z gorącem tak dobrze jak osoby dorosłe, podczas ćwiczeń są bardziej zgrzani, mają większa powierzchnię ciała w stosunku do swojej wagi, nie potrafią dostrzec i zareagować na uczucie pragnienia. Wzrost temperatury ciała przy danym poziomie odwodnienia jest znacznie większy u młodzieży niż starszych. Poziom odwodnienia widać po kolorze moczu.

kolor_moczu

Najważniejsze objawy odwodnienia:

  • ćwiczenia wydają się trudniejsze,
  • spadek zdolności do wykonywanych ćwiczeń,
  • przyspieszone tętno,
  • bóle głowy i nudności,
  • zmniejszona koncentracja,
  • szybsze zmęczenie oraz utrata wytrzymałości.

Ile zatem trzeba wypić przed treningiem?

Przed ćwiczeniami młodzi sportowcy powinni starać się dobrze nawadniać organizm. 45 minut
przed treningiem należy wypić ok. 150-200 ml. W trakcie treningu – ok. 100 ml w odstępie czasowym 15-20 minut. Natomiast po zakończeniu ćwiczeń – pić do czasu, aż przestanie czuć się pragnienie.

Czego nie powinien pić młody piłkarz?

  • Napojów gazowanych – bąbelki w napojach gazowanych mogą spowodować uczucie zgagi. Mogą także podrażnić żołądek i spowodować wzdęcia oraz dyskomfort podczas ćwiczeń.
  • Gotowych napojów słodzących – mają wysoką zawartość cukrów i zbyt długo zalegają na żołądku podczas ćwiczeń.
  • Napoje zawierające kofeinę – napoje słodzone z dodatkiem kofeiny tj. cola, duże ilości herbaty czy kawa, mogą powodować niepokój. Pamiętaj, że dzieci są wrażliwsze na kofeinę.

Co w takim razie Młody piłkarzu powinieneś pić?
Tutaj nie powinno być zaskoczenia, bo odpowiedź może być tylko jedna – WODĘ. Jednak picie jej w zwykłej postaci może być monotonne, dlatego jako odskocznię, zachęcamy, aby spróbować wykonać naturalny izotonik w warunkach domowych. Będziemy do tego potrzebować:

izotonik