Beniaminek nigdy się nie poddaje!

Sportowy świat praktycznie się zatrzymał. Z uwagi na pandemię koronawirusa (COVID-19) nie mamy możliwości trenowania w grupach na naszych obiektach, a obecna sytuacja mocno zmieniła funkcjonowanie nas wszystkich w wielu obszarach życia. Mimo wszystko działamy i mocno pracujemy nad tym, by przetrwać ten trudny czas, by wrócić jak najlepiej przygotowanym do treningów, na boiska …

beniaminek_krosno_herb

Połączyliśmy się zdalnie z trenerami i osobami zarządzającymi Beniaminkiem, by porozmawiać z nimi i przedstawić Państwu jak obecnie wygląda funkcjonowanie Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno.

Na pewno sytuacja w jakiej się obecnie znaleźliśmy nie jest łatwa, natomiast my jako organizacja musimy dalej funkcjonować. Szkolimy kilkaset dzieci i musimy w pewien sposób zadbać o naszych podopiecznych oraz o naszych współpracowników. Nie jest to łatwe, ale po raz kolejny udowadniamy, że jesteśmy organizacją innowacyjną i nawet w tak ciężkich czasach jak dziś potrafimy sobie radzić. Cała kadra pracuje zdalnie, nasi zawodnicy i zawodniczki dostali specjalny zestaw ćwiczeń na cały tydzień do wykonania, oczywiście wszystko polega na zaufaniu, bo przecież nie jesteśmy w stanie nikogo sprawdzić, natomiast wierzymy mocno, że nasi podopieczni mają ogromną świadomość i poczucie odpowiedzialności, które zresztą staramy się wpajać na naszych treningach, dlatego wierzymy w to, że rzetelnie podejdą do swoich obowiązków. – relacjonuje obecną sytuację manager Akademii Jarosław Kwella, w oparciu o komunikację z całą kadrą trenerską i grupą zarządzającą organizacją.

Sytuacja z zawieszeniem treningów i rozgrywek sprawiła, że trzeba było szybko podejmować decyzję i zorganizować plan indywidualnych treningów. Musieliśmy działać dynamicznie i dostosować się do warunków jakie obecnie panują. Jesteśmy w ciągłym kontakcie, na bieżąco monitorujemy sytuację i staramy się działać na tyle ile możemy. Korzystamy z wiedzy naszych trenerów. Przez ostatni czas pracowaliśmy i stworzyliśmy dla naszych podopiecznych z grup Beniaminek PRO, Girls i Soccer Schools cały plan tygodniowy. Mają w nim przygotowane m.in. zajęcia z zakresu techniki indywidualnej, w której możemy doskonalić poszczególne elementy techniczne. Na chwilę obecną jesteśmy przygotowani na najbliższy czas. Jednak już myślimy o różnych innych scenariuszach. – mówi Radosław Gromala, koordynator ds. rozwoju w Beniaminku.

gromala2

Przy przygotowywaniu tygodniowego planu treningowego udział brali również nasi trenerzy odpowiadający za przygotowanie motoryczne.

Zawodnicy w normalnym, tygodniowym cyklu treningowym mieli zajęcia motoryczne i chcemy to podtrzymać. Każdy otrzymał szczegółową informację i może indywidualnie w domu wykonywać treningi uzupełniające z zakresu motoryki i fizjoterapii. Z kolei zawodnicy, którzy borykali się w ostatnim czasie z urazami dostali wskazówki w jaki sposób mogą przyśpieszyć regenerację oraz jakie ćwiczenia prewencyjne wykonywać aby minimalizować ryzyko wystąpienia takiego urazu w przyszłości. – tłumaczy Maciej Bożek, trener przygotowania motorycznego w naszej Akademii.

To jeszcze nie wszystko, przygotowaliśmy także konspekt doskonalący wiedzę teoretyczną z zakresu taktyki, wysyłamy również dodatkowe ćwiczenia z zakresu koncentracji, przygotowane przez naszego psychologa, tak by wypracować pewien nawyk mimo braku określenia ram godzinowych dla naszych zawodników i zawodniczek. – dodaje trener Radosław Gromala i podsumowuje – Stworzyliśmy dla nich możliwości, a tylko od nich zależy jak to wykorzystają. Mamy jeszcze kilka pomysłów, będziemy chcieli wdrażać je z czasem, jeśli okres kwarantanny będzie się wydłużać.

beniaminek_ynwa3

Ten trudny czas wykorzystują również osoby zarządzające Akademią Piłkarską Beniaminek PROFBUD Krosno oraz nasi trenerzy.

Nadrabiamy zaległości, porządkujemy pewne sprawy, na które do tej pory mieliśmy mniej czasu, głównie związane ze sprawami administracyjnymi. Jest to dobry czas, aby uzupełnić wszystkie brakujące dokumenty. Dużą uwagę poświęcamy programowi certyfikacji PZPN, w którym bierzemy udział, a zagadnień organizacyjnych i szkoleniowych z nim jest naprawdę sporo, w związku z tym i sporo czasu razem z trenerami temu poświęcamy. Pracujemy także nad rozwojem poszczególnych działów oraz projektów. Możemy w spokoju przygotowywać się do naszych zadań związanych z projektami jakie realizujemy m.in. obozy, turnieje i wiele innych. Mamy nadzieję, że będziemy mogli te plany wdrażać w życie. – opisuje Jarosław Kwella.

Razem z trenerami Beniaminka pracujemy nad zmianami w naszym modelu szkolenia. Musimy pamiętać, że jak my nie będziemy się rozwijać i staniemy w miejscu ciesząc się z tego co mamy, to tak naprawdę cofamy się w rozwoju. Zwłaszcza jak dużo innych klubów, akademii ciągle mocno pracuje, by stawać się coraz lepszymi. Pracujemy zdalnie przed monitorem, codziennie trenerzy komunikują się ze sobą, wysyłają sobie materiały szkoleniowe, biorą udział w szkoleniach online czy np. biorą lekturę, na którą nie mieli czasu w ostatnich dniach. Oczywiście tak jak i nasi zawodnicy dbamy o formę fizyczną, by być dobrze przygotowanym na powrót do treningów. – relacjonuje Radosław Gromala.

beniaminek_ynwa2

Nieodłączną częścią naszej Akademii od kilku lat jest także nasz obiekt „PROFBUD Arena”, który w zaistniałej sytuacji jest niedostępny dla użytkowników.

Na pewno nie jest to łatwy okres, ale zdajemy sobie sprawę, że nie tylko my jesteśmy w takim położeniu. Są organizacje, które są w o wiele gorszej sytuacji. Natomiast w tym przypadku również nie pozostajemy bierni i również staramy się wykorzystać ten wolny czas, bo już prowadzimy działania mające na celu polepszenie warunków na naszym obiekcie. Oczywiście nie możemy sobie pozwolić na narażanie kogokolwiek z naszego teamu na ewentualne zarażenie się wirusem, dlatego przestrzegamy wszystkich procedur na ten czas. Dobrze wykorzystujemy ten wolny czas od zajęć i mogę Państwa zapewnić, że po powrocie do normalności będziemy gotowi na sto procent, aby normalnie funkcjonować. – opisuje Jarosław Kwella, manager „PROFBUD Areny”.

To co w tym momencie dzieje się na świecie, w Polsce, wokół nas, to dla wszystkich trudny czas i chyba nikt z nas do tej pory nie mierzył się z taką sytuacją, jak sobie z nią poradzić?

W życiu często mierzymy się z różnego rodzaju sytuacjami. Na jedne mamy realny wpływ na inne nie. Obecna sytuacja, która ma miejsce na świecie, jak również w naszym kraju, jest przykładem tej sytuacji na którą wpływu nie mamy. Często podczas spotkań z zawodnikami powtarzam, żeby nie tracili czasu i energii na sytuację podczas treningu, meczu na które nie mają wpływu. Jeżeli nie mamy na coś wpływu, musimy taki stan rzeczy zaakceptować. To również dotyczy obecnej sytuacji związanej z COVID-19. To trudna sytuacja dla każdego. Ale jest też druga strona medalu – to może być również cenny czas dla nas wszystkich. – komentuje obecną sytuację psycholog sportowy Dominik Bialic, i dodaje – Należy spojrzeć na to z perspektywy osoby, która dostała dodatkowy czas na własny rozwój. Każdy zawodnik może z tym czasem zrobić co chce. Może go spędzić przed komputerem, zdobywając kolejne poziomy w grze, może oglądać całymi dniami filmy, seriale. Może również czytać książki, które leżą na półce od bardzo dawna, może trenować swoje umiejętności piłkarskie indywidualnie lub z rodzeństwem, z rodzicami, może trenować swój umysł, swoje umiejętności mentalne, może również miło wykorzystać czas na gry i zabawy, czy po prostu na rozmowy z rodziną. Te ostatnie są przez nas trenerów preferowane i do takiego wypełniania tego czasu w stu procentach zachęcamy. Zawodnicy dostali od swoich trenerów przygotowane przeze mnie ćwiczenia na rozwój własnego potencjału mentalnego. I to od nich przede wszystkim zależy jak ten czas spożytkują. Na tę sytuację mają realny wpływ.

Dodam tylko, że mimo trudnej sytuacji jest pozytywny oddźwięk, dostajemy wiadomości od rodziców, że zawodnicy nie nudzą się i ciężko pracują w zaciszu domowym. Wysyłają do nas filmiki, jak sobie radzą. Cieszy, że mimo obecnej epidemii mają ochotę samemu popracować nad doskonaleniem swoich indywidualnych umiejętności. – podkreśla Radosław Gromala.


O wszelkich zmianach w funkcjonowaniu Akademii będziemy informować Państwa na bieżąco. Jeśli mają Państwo jakieś pytania odnośnie przesłanych treningów indywidualnych nasi trenerzy są do dyspozycji i można kontaktować się z trenerami prowadzącymi Wasze dziecko. Do dyspozycji są również nasi trenerzy od przygotowania motorycznego oraz psycholog – jeżeli jest potrzeba kontaktu, konsultacji prosimy zgłaszać to do trenera prowadzącego daną grupę.

Przypominamy także apele, by przestrzegać zaleceń służb sanitarnych, dbać o higienę i unikać bliskiego kontaktu z innymi ludźmi.