„Dzielę się wiedzą”: Efektywny zawodnik to silny zawodnik, a  silny zawodnik to zdrowy młody człowiek!

Niewątpliwie najlepsze efekty w rozwoju sprawności fizycznej i zdrowia dzieci czy młodzieży zapewnia zróżnicowana aktywność fizyczna. Istnieje jednak jedna cecha motoryczna, której trening potrafi wprowadzić podopiecznego na wyższy poziom sportowy i mentalny zarazem. W Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno trening siłowy prowadzony jest od dawna.

DSC_0109

Nie mam wątpliwości, że odpowiednio zaplanowany i przeprowadzony jest bezpieczny i nie tylko zwiększa siłę dzieci, ale niesie za sobą całą masę pozytywów.  W swojej pracy często spotykam się z pytaniami opiekunów naszych młodych zawodników  – dlaczego wykonujemy ćwiczenia siłowe i czy to jest bezpieczne w tak młodym wieku? Poniżej chciałbym przedstawić kilka faktów, które mam nadzieję pozwolą oswoić się tak rodzicom jak i zawodnikom z tym do niedawna kontrowersyjnym tematem.

Jeszcze kilka lat temu pytany o swoją pracę z najmłodszymi w aspekcie motorycznym moi rozmówcy otwierali oczy ze zdumienia, kiedy mówiłem im, że realizujemy trening siłowy z dziesięciolatkami. Nieświadome osoby natychmiast utożsamiały go z dźwiganiem ciężarów na siłowni!  Tak naprawdę trening siłowy (oporowy) towarzyszy nam od najmłodszych lat – czy tego chcemy, czy też nie. Pierwsze próby raczkowania i stawania na nogi to typowy wysiłek siłowy dla młodego organizmu. Jako dzieci wspinamy się na drzewa, robimy pompki i brzuszki czy też próbujemy podciągać się na drążku. To wszystko stanowi trening oporowy z obciążeniem własnego ciała. Nieustanny proces nauki nowych zdolności motorycznych dziecka jest wynikiem niczego innego jak rozwoju jego siły – poprzez ciągłą adaptację do oporu, który stawia mu grawitacja. W trakcie realizacji treningu siłowego bardzo ważna jest aplikacja środków treningowych uzależniona od wieku i poziomu sportowego zawodników.

W naszej Akademii prowadzimy szkolenie do 15 roku życia – dlatego wyciskanie sztangi leżąc, czy przysiadanie ze sztangą tak naprawdę nie dotyczy zawodników Beniaminka. Naszym celem jest wyposażenie ich w taki zasób umiejętności i wiedzy, aby mogli się zdrowo rozwijać i realizować ciężki trening siłowy w wieku juniora starszego i seniora. Jednym z najczęściej powielanych mitów negujących trening oporowy w młodym wieku było przekonanie, że negatywnie wpływa na kości i hamuje wzrost. Udowodniono, że regularny trening siły poprawia gęstość i totalną masę kośćca. Uczestnicy zorganizowanych zajęć o charakterze siłowym posiadają o wiele zdrowsze kości od rówieśników. Na drugim miejscu  wśród zagrożeń powodowanych treningiem oporowym podawana była jego kontuzyjność. Oczywiście urazy zdarzają się w trakcie przeróżnych czynności ruchowych, ale bezpośrednie kojarzenie ich z treningiem siły to absurd. Osobiście z kontuzjami przydarzającymi się w trakcie takiego treningu spotkałem się dwa razy jako obserwator. Obywa incydenty związane były z kompletną nieświadomością ćwiczącego i brakiem odpowiedniej techniki wykonywania ćwiczenia. Najnowsze badania przeprowadzone w USA utwierdzają nas, że około 50% ostrych urazów mięśniowych można zapobiec poprzez odpowiedni trening siłowy. Silny mięsień jest w stanie znieść więcej niż słaby. Jakie to proste… Długofalowa koncepcja przygotowania motorycznego młodych zawodników zakłada, że siła jest jedyną zdolnością motoryczną, która powinna odgrywać takie samo duże znaczenie w procesie treningowym na każdym etapie rozwoju dziecka. Zdolność ta ma bezpośrednie przełożenie na każdą inną zdolność motoryczną. Trening siłowy pozwala również na kształtowanie pewności siebie, zwinności czy refleksu u dzieci i młodzieży. Ponadto, poprawia ogólną sprawność fizyczną. Jest świetnym środkiem prewencyjnym przed otyłością, obciążeniami stawów czy wadami postawy.

                                                                             Robert Gleń
Trener Przygotowania Motorycznego
Akademia Piłkarska Beniaminek PROFBUD Krosno