„Dzielę się wiedzą”: Lepiej zapobiegać niż leczyć, czyli odnowa biologiczna w piłce nożnej!

Mamy dla Was kolejny artykuł z cyklu „Dzielę się wiedzą”, tym razem przygotowany przez trenera Macieja Bożka, który w Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno pełni rolę trenera przygotowania motorycznego oraz fizjoterapeuty.

m_bozek2

W obecnych czasach odnowa biologiczna stała się powszechna w piłce nożnej i stanowi jej nieodłączny element. Zawodnicy permanentnie ulegają mniejszym lub większym urazom, co w pewien sposób uzależnia ich od stosowania wielu form regeneracji. Skutkiem urazów jest spadek ogólnej kondycji organizmu, dlatego stosuje się różnego rodzaju formy leczenia biologiczno- medycznego. Tymczasem oprócz wartości leczniczych odnowa biologiczna świetnie się sprawdza w profilaktyce urazów. Dziś śmiało można powiedzieć, iż każdy sportowiec korzysta z różnych metod fizjoterapii w celu regeneracji swojego organizmu. Jest to niezbędny element pomagający w realizacji celów sportowych. Kluczem do sukcesu każdego sportowca jest odpowiednio dostosowywane obciążenie treningowe, jak również zwrócenie uwagi na jego stan zdrowia z uwagi na fakt, iż żaden organizm bez właściwej regeneracji nie jest wstanie przyjmować wysiłku fizycznego, nawet o średniej intensywności. Umiejętne stosowanie oraz optymalne dawkowanie odnowy biologicznej wśród sportowców umożliwia m.in. przygotowanie do kolejnego wysiłku fizycznego oraz znaczną redukcję negatywnych skutków zmęczenia.

motoryka_1

Odnowa biologiczna odgrywa olbrzymią rolę w organizmie człowieka – zwłaszcza młodego adepta futbolu. Przyczynia się między innymi do prawidłowego rozwoju organizmu oraz jego odpowiedniej adaptacji po zakończonym wysiłku fizycznym. W procesie treningowym na osiąganie wymarzonego sukcesu pracuje nie tylko sam zawodnik ale i cały sztab szkoleniowy. W związku z tym, odnowa biologiczna, która pełni tak istotną rolę powinna być odpowiednio planowana oraz dostosowywana do aktualnych potrzeb. W praktyce większość obrażeń narządu ruchu spotykających młodych piłkarzy nie należy do poważnych i przy odpowiednim stosowaniu środków profilaktyki odnowy biologicznej organizm jest w stanie kompensować je sam.

rolling

Bardzo łatwą i dostępną metodą jest stosowanie formy automasażu jaką jest „rolling”, czyli rolowanie mięśniowo-powięziowe wykonywane przy pomocy wałka do masażu. Badania pokazały, iż taka forma automasażu m.in. zapobiega pojawianiu się bólom mięśniowym oraz chroni przed typowymi uszkodzeniami tkanek wynikających z przeciążenia. Ponadto zwiększa zakres ruchu w stawach, wspomaga regeneracje mięśni, a także usprawnia krążenie krwi i limfy w organizmie, czego efektem jest lepsze dotlenienie i odżywienie tkanek. Wystarczy sięgnąć po wałek do masażu i zacząć się rolować. Należy pamiętać o tym, aby przed wysiłkiem fizycznym rolować się bardziej dynamicznie w celu pobudzenia krążenia oraz aktywacji układu nerwowego. Z kolei po zakończonym treningu powinno rolować się wolniej, poświęcając czas głównie na te partie mięśniowe, które w naszej subiektywnej ocenie napracowały się najwięcej. Wystarczy kilka minut na jedną grupę mięśniową, aby uzyskać efekt rozluźnienia. Kluczowe jest, aby znaleźć dla siebie w pełni komfortową pozycję oraz pamiętać o prawidłowym oddychaniu. Należy mieć świadomość, iż stosowanie rolowania nie jest zarezerwowane jedynie dla sportu wyczynowego. Korzystać z niej mogą również ci, którzy traktują aktywność sportową jedynie rekreacyjnie.

motoryka_2

Ludzki organizm posiada niesamowite zdolności samoregulacyjne, jednak potrzebują one dużego nakładu czasu, którego niestety w obecnych czasach często brakuje. W celu uniknięcia kumulacji zmęczenia należy przyśpieszyć wypoczynek w możliwie jak najefektywniejszy sposób. Oprócz wspomnianego rolowania, powinno się mieć na uwadze również podstawowe czynności takie jak: uzupełnianie elektrolitów, odpowiednia dieta, higiena osobista, prawidłowa ilość snu, rozkład dnia czy planowanie formy aktywnego wypoczynku. Takie działanie pomoże w niwelacji ewentualnych zaburzeń organizmu powstałych w efekcie intensywnego wysiłku fizycznego. Oczywiście podstawą jest również prewencja w postaci właściwej rozgrzewki, regularnego rozciągania mięśni oraz ćwiczeń wzmacniających, które realizowane są m.in podczas zajęć motorycznych.

Wraz z postępem w medycynie powstają co raz to nowsze metody fizjoterapeutyczne, których wspólnym mianownikiem jest m.in. powrót zawodnika do jak najszybszej sprawności po urazie czy szeroko rozumiana profilaktyka. Dlatego też każdy zawodnik, rodzic czy osoba która lubi aktywnie spędzać czas powinna zwiększać swoją świadomość i korzystać z dostępnych metod regeneracji. Wystarczy kilka minut, a efekty przyjdą same.


Maciej Bożek jest absolwentem studiów licencjackich oraz magisterskich na Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie na kierunku fizjoterapia. W trakcie studiów pracował jako fizjoterapeuta Wisły Kraków. W swojej pracy wykorzystuje kompleksową wiedzę z zakresu przygotowania sportowego, efektywnej rehabilitacji oraz regeneracji organizmu po wysiłku fizycznym co pozwala mu spojrzeć holistycznie na każdego pacjenta. Aktywny uczestnik wielu kursów i szkoleń z dziedziny fizjoterapii. Od najmłodszych lat związany ze sportem. Maciek podobnie jak Dominik Bialic jest wychowankiem Grzegorza Rausa co pokazuje, że Beniaminek jest Akademią, która nie tylko szkoli młodych piłkarzy, ale również wychowuje ludzi, którzy pracują później w różnych dziedzinach związanych ze sportem.