Radosław Gromala: „Chcemy by nasi zawodnicy cechowali się kreatywnością oraz szybkością podejmowania dobrych decyzji.”

Zapraszamy na wywiad z Radosławem Gromalą trenerem Akademii Piłkarskiej Beniaminek PROFBUD Krosno, który w sezonie 2019/2020 odpowiada za dział rozwoju szkolenia w Beniaminku. Współpracuje ściśle z Dyrektorem Akademii i koordynatorami szkolenia w grupach PRO, Girls, Beniaminek Soccer Schools i Przedszkolach Piłkarskich.

gromala3

Redakcja: Radku pierwsze pytanie – jak zdrowie? Jak wiemy poddałeś się operacji kolana i wszyscy czekamy kiedy wrócisz do zajęć z dzieciakami.
Radek Gromala: Poddałem się zabiegowi rekonstrukcji więzadła krzyżowego, rehabilitacja przebiega prawidłowo i mam nadzieję, że niedługo już wrócę na boisko, bo nie ukrywam brakuje mi tego bardzo.

Redakcja: Zapewne czas wykorzystujesz właśnie na rzecz rozwoju treści programowych związanych ze szkoleniem w Beniaminku?
Radek Gromala: Tak, obecnie czas którego mam trochę „więcej”, wykorzystuję na pomysły, które w niedalekiej przyszłości będzie można wdrożyć do szkolenia w Akademii.

Redakcja: Tak dokładanie na czym polega Twoja praca oprócz pełnienia obowiązków trenera grupy U-11 i współpracy przy grupie U-10 z trenerem Pawłem Tomkiewiczem?
Radek Gromala: Od tego sezonu pełnię funkcje osoby odpowiedzialnej za rozwój szkolenia w Beniaminku. Dostałem bardzo dużo zaufania od Dyrektora Grzegorza Raus i chcę to zaufanie jak najlepiej wykorzystać. Moje obowiązki polegają przede wszystkim na rozwoju szkolenia na każdej płaszczyźnie w Beniaminku. Współpracuję z koordynatorami szkolenia w grupach PRO, Girls jak i BSS. Również odpowiadam za szkolenie wśród tych najmłodszych czyli „Przedszkola Piłkarskie Beniaminka” oraz wspieram swoją wiedzą wszystkie nasze lokalizacje. Prowadzę warsztaty szkoleniowe dla trenerów. Wraz z trenerami – koordynatorami odpowiadam za tworzenie programu szkolenia. Jestem również odpowiedzialny za wprowadzenie innowacji w procesie szkolenia w naszej Akademii. Część z nich będziemy mogli już niebawem zobaczyć. Dodatkowo prowadzę treningi indywidualne z zawodnikami nie tylko z Akademii, ale również spoza Beniaminka. Obecnie, tak jak wspomniałem leczę kontuzję jednak gdy będę mógł, będę dalej chciał pomagać zawodnikom czy to zawodniczkom podnieść swój poziom umiejętności i wskoczyć na „wyższy level”.

Redakcja: W procesie szkolenia w grupach PRO Beniaminek współpracuje kolejny sezon z trenerami wspomagającymi proces szkolenia. Chodzi tu o trenerów motoryki, psychologa, fizjoterapeutę. Jak dokładnie te działania wyglądają, na co zwracacie uwagę najbardziej, jakie są cele takiej współpracy?
Radek Gromala: Jako Akademia Piłkarska chcemy działać wielopłaszczyznowo. By robić coś dobrze trzeba się ciągle rozwijać. Dlatego w Beniaminku mamy trenerów którzy w naszym odczuciu są niezbędni do dobrego szkolenia w piłce nożnej. Za psychologię i trening mentalny w Akademii odpowiada Dominik Bialic, jest to nowa osoba w Akademii, współpracujemy od pół roku. Jest on odpowiedzialny za tworzenie Indywidualnego Profilu Zawodnika. Będzie również odpowiadał za warsztaty dla naszych zawodników. Oczywiście jest możliwość indywidualnej konsultacji z Dominikiem. Robert Gleń i Maciek Bożek prowadzą treningi motoryczne, gdzie dbają o jak najlepsze przygotowanie naszych zawodników i zawodniczek. Opowiadają za obserwację rozwoju pod względem sprawności oraz koordynują testy sprawnościowe. Dodatkowo trener Maciek jest fizjoterapeutą w Akademii. Razem wszystkie te osoby tworzą grupę ludzi odpowiadających za stworzenie jak najlepszych warunków do rozwoju naszych podopiecznych.

Redakcja: Co jest celem szkolenia w Beniaminku PRO?
Radek Gromala: Celem szkolenia w grupach PRO jest stworzenie jak najlepszych możliwości, by zaistnieć w piłce seniorskiej na jak najwyższym poziomie. Chcielibyśmy by nasi zawodnicy trafiali do najlepszych klubów w Polsce oraz wyjeżdżali za granicę. Chcemy pomóc chłopakom i dziewczynkom w realizacji ich marzeń. Już dzisiaj nasi zawodnicy grają w najlepszych Akademiach w Polsce. Zaraz mogą debiutować w pierwszych zespołach. Antek Kozubal i Aleks Gazda są w Lechu Poznań, Patryk Winiarski w Legii Warszawa, Mateusz Szafran z Tomkiem Bobrem w Rakowie Częstochowa, Bartosz Prętnik gra w Młodzieżowej Lidze Mistrzów z Koroną Kielce, przeciwko mistrzowi Hiszpanii (Real Saragossa). W drużynach seniorskich gra Kacper Bieszczad – Zagłębie Lubin i Reprezentacji Polski U-18, Przemysław Sajdak – ŁKS Łódź, Kacper Cichoń – Pogoń Szczecin, gra w III ligowych rezerwach. Do tego dochodzi Szymon Rygiel, który gra w Rakowie Częstochowa. Ostatnio przez grę w Beniaminku szansę swoją w Górniku Zabrze otrzymali Kacper Borkowski i Filip Mucha, którzy przyszli do nas odpowiednio z Karpat Krosno i Stalowej Woli. Tak samo swoje szansę w Beniaminku wykorzystali tacy zawodnicy jak Mateusz Niedziałkowski (Raków), Wiktor Potera, Kacper Sumara i Paweł Berkowicz (Stal Rzeszów). Czyli ci chłopcy którzy byli od początku w Beniaminku pokazują, że systematyczna pracą można wiele. Tak samo jest gdy utalentowany chłopak z mniejszej Akademii przychodzi do Beniaminka, gdzie może wybić się dalej. Kolejny fajny przykład to Bartek Zimnicki i Leon Wieczorek, oni mieli dużo możliwości. Trafili do nas z KSZO Ostrowiec Świętokrzyski, by zrobić kolejny krok w Beniaminku i w tym sezonie odejść do większych klubów, w tym przypadku Wisły Kraków i Zagłębia Lubin. Warto też pamiętać że w seniorskich i juniorskich Karpatach Krosno, a także o ościennych klubach IV i V ligowych gdzie jest sporo wychowanków Beniaminka. O tym wszystkim dużo może powiedzieć Grzegorz Raus, który zna całą historię. Jak widać Beniaminek dużo robi dla polskiego futbolu na różnych płaszczyznach.

Redakcja: Na co zwracacie z trenerami najwięcej uwagi. Spytam na początku o blok młodszy który koordynuje Paweł Tomkiewicz i tworzycie go też z twoją osobą, trenerem Waldemarem Szafranem i Łukaszem Porckiem oraz z trenerami wspomagającymi.
Radek Gromala: Chcemy, by od samego początku procesu szkolenia zawodnicy prezentowali styl gry charakterystyczny dla Beniaminka. W początkowej fazie szkolenia, w grupach PRO zwracamy uwagę na wyszkolenie techniczne zawodnika, które jest podstawowym narzędziem do realizowania działań taktycznych na boisku. Dajemy swobodę w działaniach jakie zawodnicy podejmują na boisku. Inspirujemy ich do tego by sami decydowali jakie decyzje podejmują. Pokazać chcemy jak można zachować się w danych sytuacjach, ale to od zawodników zależy co zrobią. Chcemy by zawodnicy cechowali się kreatywnością na boisku oraz szybkością podejmowania dobrych decyzji. Również bardzo dużą uwagę zwracamy na zachowania zawodników. Chodzi mi tu o szacunek, bezinteresowną pomoc i wysoką kulturę osobistą. Chcemy wychować nie tylko piłkarza, ale przede wszystkim człowieka.

Redakcja: Co nowego jeszcze w tym sezonie wprowadziliście w działanie szkolenia grupy PRO?
Radek Gromala: W tym sezonie doszło do progresywnej ewolucji w naszym szkoleniu. Akademia przystąpiła do certyfikacji w projekcie PZPN. Jesteśmy w trakcie przygotowania dużych projektów, które będą innowacją w szkoleniu w naszym regionie. Dodatkowo przygotowana jest karta zadań dla zawodników, która ma na celu zmobilizować chłopaków do dodatkowej pracy w domu nad poszczególnymi elementami piłkarskimi.

gromala2

Redakcja: Odkąd jesteś w Beniaminku najwięcej pracowałeś z rocznikami 2008 i 2009, jak oceniasz ten potencjał, jak odbierasz ten czas pracy?
Radek Gromala: Z końcem poprzedniego sezonu wraz z trenerem Tomkiewiczem oddaliśmy grupę rocznika 2008. Miałem okazję pracować z nimi jedynie przez rok, ale za to bardzo intensywnie. Dużo turniejów na bardzo wysokim poziomie, inauguracja w lidze OZPN w roczniku 2006 i tutaj wielkie brawa za cierpliwość i pomoc dla rodziców, którzy często dużo poświęcali, by chłopcy mogli przeżywać piękne chwile. Była to bardzo dobra grupa chłopaków z wielkim potencjałem ale przede wszystkim z chęcią do pracy i naprawdę chciałbym jeszcze raz im podziękować za to, że miałem przyjemność współpracować z tak zaangażowanymi ludźmi, którzy kochają to co robią – grać w piłkę. Odnośnie rocznika 2009 gdzie już drugi sezon współpracujemy ze sobą to od sierpnia zainaugurowaliśmy grę w rozgrywkach PZPN na szczeblu wojewódzkim w roczniku 2008. Mecze w piłce 9-cio osobowej traktujemy czysto szkoleniowo – jako dodatkową jednostkę treningową, choć nie ukrywam, że czasami cieszy się serducho jak się widzi jak dojrzale chłopcy potrafią grać na tle starszych zawodników. Bardzo energiczna ekipa, bardzo dużo różnorodnych charakterów, którzy potrafią zrobić dużo by coś osiągnąć. Od początku pracy z nimi harmonogramy są dość napięte, ostatnio nawet jeden z rodziców w sposób żartobliwy stwierdził, że wolne dopiero mamy na święta. Często wyjeżdżamy, by rywalizować na najwyższym poziomie. Ostatnio chłopcy wybrali się nawet do Frankfurtu by rywalizować z rówieśnikami, więc pogodzenie tego wszystkiego jest naprawdę dużym wyzwaniem.

Redakcja: Przed Tobą jako I trener turniej „PROFBUD Cup 2019”. Dla Ciebie to druga okazja być trenerem, bo rok wcześniej wspólnie z Pawłem Tomkiewicz poprowadziłeś Beniaminka do  finału tego turnieju z Legią. Co odebrane było jako fajna niespodzianka. W tym roku obsada będzie dużo mocniejsza. Jakie cele na ten turniej?
Radek Gromala: Myślę, że cel z tamtego roku za bardzo nie będzie się różnić. Chcemy pokazać się z jak najlepszej strony, wywrzeć pozytywne wrażenie, pokazać, że w Krośnie potrafią szkolić. Wiem, że to odległa przyszłość ale być może ktoś dostrzeże tutaj przyszłego Lewandowskiego, Piszczka, Zielińskiego czy Szczęsnego. Obsada mocniejsza niż przed rokiem, ale to tylko bardziej będzie mobilizowało chłopaków. Jest szansa zagrania z FC Porto, a część z nich może już nigdy więcej nie zagrać z drużyną takiego pokroju więc to może być ich przygoda życia.

Redakcja: Radek jakie są twoje najlepsze chwile z Beniaminkiem?
Radek Groamala: Najlepsze chwile… Trening po którym widzę zmęczonych, ale uśmiechniętych zawodników, którzy coś nauczyli się na treningu. Dla mnie największym sukcesem jest to, że mam możliwość zobaczenia jak bardzo chłopcy rozwinęli się przez ostatnie miesiące. Nie ukrywam turniej „PROFBUD Cup”, mega atmosfera. Bardzo miło również wspominam wyjazd do Wieliczki na „Salt Mine Cup”. Mieliśmy przyjemność zagrania tam z takimi drużynami jak PAOK Saloniki, Valencia czy z zespołem z Japonii. Na pewno fajnym przeżyciem była też inauguracja w Podkarpackiej Lidze Młodzika Młodszego. Pamiętam na start rozgrywek jechaliśmy na wyjazd, będąc w trakcie obozu przygotowawczego. Chłopcy byli bardzo podekscytowani, ale też trochę zestresowani. Jednak po wejściu na boisko z każdą minutą cały stres zaczął z nich schodzić i było wiele radości, co jest najważniejsze.

Redkacja: Akademia Piłkarska Beniaminek przystąpiła do programu PZPN związanego z Certyfikacją Szkółek i Akademii Piłkarskich, możesz coś przybliżyć w tym temacie?
Radek Groamala: Certyfikacja Akademii jest to nowy projekt Polskiego Związku Piłki Nożnej. Jego ideą jest wyznaczanie standardów pracy z młodymi zawodnikami, pomoc w ich szkoleniu oraz weryfikacja szkółek. Poprzez spełnienie szeregu kryteriów, akademie zostają odznaczane złotą, srebrną lub brązową gwiazdką. Otrzymanie jednej z nich jest gwarancją odpowiedniej jakości w szkoleniu. Obecnie czekamy na decyzję władz PZPN odnośnie przyznania odznaczenia. Jako Beniaminek będziemy startować na srebrną gwiazdkę. Znamy swoją wartość, ale też krok po kroku przez te lata dochodzimy do celów. W przyszłości chcemy poprzez konsekwentną pracę wszystkich osób w Beniaminku sukcesywnie podnosić poziom szkolenia, umiejętności trenerów oraz poprawić funkcjonowanie ze strony organizacyjnej, tak by móc „zaatakować” złotą gwiazdkę. By przygotować się do samego procesu rekrutacyjnego trenerzy tygodniami pracowali by wszystkie wymagania zostały spełnione. Szkółki i Akademie wyróżnione w ten sposób przez PZPN dołączają do grona ośrodków, które są najlepszym miejscem do rozwoju młodych piłkarzy i piłkarek.

Redakcja: Jakbyś miał zachęcić, też zainspirować Rodziców dzieci, które często zastanawiają się nad tym czy nie zrobić kroku do przodu w rozwoju ich dziecka? Jak na tym polu działa Beniaminek?
Radek Gromala: Współpracujemy z klubami z regionu, jesteśmy również klubem partnerskim Zagłębia Lubin. Ciągle obserwujemy zawodników z mniejszych klubów, rozmawiamy z trenerami, rodzicami, jeżeli widzimy potencjał u jakiegoś zawodnika chcemy mu umożliwić rozwijanie się na jak najlepszym poziomie. Organizujemy „Otwarte Dni Talentu”, na których zawodnicy mają okazję pokazać się. Na ostatnich gościliśmy głównego skauta Zagłębia, który zaprosił na testy pięciu zawodników. Część chłopaków również trafiła do nas. Myślę, że jesteśmy jednym z najlepszych ośrodków na Podkarpaciu patrząc na poziom szkolenia dzieci i młodzieży. Grupy PRO zależnie od kategorii wiekowej liczą od 10-16 zawodników na dwóch trenerów. Do tego każda grupa współpracuje z trenerem przygotowania motorycznego, fizjoterapeutą oraz psychologiem. Tak naprawdę na jedną drużynę przypada 4-5 osób, więc jakość tego szkolenia jest widoczna. Cały czas dążymy by stawać się coraz lepsi, ciągle podnosimy poprzeczkę, by samodoskonalić siebie i móc jeszcze bardziej pomagać zawodnikom i zawodniczkom osiągnąć jak najwyższy poziom. Tak jak wspominałem wcześniej, nasi wychowankowie trafiają do najlepszych Akademii w Polsce i sobie tam radzą, kolejni grają w Karpatach Krosno, a w regionie klubów jest dużo więc Beniaminek nie bez przyczyny nazywany jest „Kopalnią Talentów”. Ponadto ścieżka rozwoju w Beniaminku jest też dla dziewczynek gdzie projekt Beniaminek Girls koordynowany przez trenera Marcina Maculskiego rozwija się coraz mocniej. Beniaminek Soccer Schools to projekt, który ma wielki potencjał. Dzieciaki grają w festiwalach, turniejach i w rozgrywkach ligowych. Najlepsi mogą trafić do grup PRO w Beniaminku. Dla wielu dzieciaków futbol niezależnie od poziomu to wielka pasja życiowa. Naszym zadaniem jest o to dbać, może kiedyś ten młody zawodnik, zawodniczka zostanie managerem, trenerem wychowawcą czy nauczycielem. Wszystko się może zdarzyć. Sport uczy życia.


Radosław Gromala – trener grup U-11 oraz U-10, koordynator Rozwoju Szkolenia w Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno. Jest trenerem z licencją UEFA A, uczestnikiem wielu kursów i szkoleń. Odbył staż w Akademii Zagłębia Lubin i Lecha Poznań, gdzie miał okazję obserwować drużyny młodzieżowe jednych z najlepszych Akademii Piłkarskich w Polsce. Już wkrótce wyleci na staż do Portugalii do Benfiki Lizbona. Posiada wykształcenie wyższe. Ukończył studia na Uniwersytecie Rzeszowskim na kierunku Wychowanie fizyczne, gdzie uzyskał tytuł magistra.