Na czym polega praca psychologa w naszej Akademii? Czym jest „Indywidualny Profil Zawodnika”?

Dominik Bialic od sześciu miesięcy współpracuje z Beniaminkiem i jest już doskonale znany naszym zawodnikom. Chcielibyśmy dziś przedstawić Wam jego postać i przybliżyć czym zajmuje się psycholog w naszej Akademii.

d_bialic_3

Dominik Bialic„Z Beniaminkiem współpracuję od marca tego roku. Przez ten czas sporo się wydarzyło w moim życiu jak i w działaniach związanych z Beniaminkiem. Początkowo, żeby bliżej poznać wizję całej organizacji oraz specyfikację pracy trenerów, zdecydowałem się zaangażować w rolę asystenta trenera w Beniaminek Soccer Schools i Przedszkolach Piłkarskich. Był to niesamowity czas dla mnie, ponieważ dużo się nauczyłem. W szczególności mogłem poznać wielu wartościowych młodych zawodników oraz spędzić z nimi wspaniale czas. W tym czasie również miałem okazję porozmawiać z rodzicami o ich pociechach i nie tylko.”

Wraz z początkiem nowego sezonu 2019/2020 przyszedł czas na obranie nowego kierunku działania. Dominik Bialic odbył staż szkoleniowy „Mental Football Camp”, gdzie miał okazję bliżej poznać i wymienić się spostrzeżeniami z takimi osobami jak Paweł Habrat – psycholog pierwszej drużyny Lechii Gdańsk, Łukasz Rutkowski – psycholog Akademii Zagłębia Lubin czy Karolina Pietrzak – psycholog Akademii Górnika Zabrze.

„Po odbyciu stażu miałem nowe pomysły do rozwoju i działania w naszej Akademii. W grupach PRO, z każdym zawodnikiem przeprowadzany jest krótki wywiad, gdzie mogę się dowiedzieć coś więcej o samych zawodnikach oraz stworzyć każdemu zawodnikowi Indywidualny Profil Zawodnika.” – podsumowuje swój staż Dominik Bialic.

d_bialic_2

Na „Indywidualny Profil Zawodnika” składają się trzy oceny (zawodnika, trenera oraz rodzica). Dzięki tym ocenom oraz obserwacji zawodników cały sztab szkoleniowy ma możliwość analizowania potencjału każdego zawodnika oraz ewentualnie doskonalenie pewnych umiejętności. – „Dla mnie w szczególności są istotne umiejętności mentalne, które tak bardzo są ważne w dzisiejszym sporcie. Często zdarza się tak, że zawodnik może mieć nienaganne umiejętności piłkarskie ale może blokować go „głowa” i w rezultacie nie jest w stanie w pełni wykorzystywać swojego potencjału. Chciałbym właśnie w tej sferze pomóc naszym młodym piłkarzom i piłkarkom.” – Dominik Bialic.

Praca naszego psychologa polega nie tylko na rozmowach indywidualnych z zawodnikami czy ich rodzicami, ale również na prowadzeniu warsztatów dla drużyn z naszej Akademii.

„Dzięki zajęciom grupowym, mogę zaobserwować jakie role społeczne prezentują poszczególni zawodnicy. Zajęcia te również kształcą wiele ważnych umiejętności, takich jak motywowania siebie samego oraz innych, właściwego stosowania otwartości, asertywności, komunikacji, radzenia sobie z emocjami itp., które notabene są przydatne w szkole i ogólnie w relacjach interpersonalnych.” – podkreśla Dominik Bialic i dodaje – W dalszym ciągu  prowadzę konsultacje dla zawodników oraz rodziców związanych z Akademią Piłkarską Beniaminek PROFBUD Krosno, na które serdecznie zapraszam. Wystarczy umówić się ze mną za pośrednictwem telefonu lub e-maila. Proszę, nie utożsamiać pracy psychologa ze stereotypowym przekonaniem, że „jak się do nich chodzi, to znaczy, że ktoś sobie nie radzi ze sobą albo jest wariatem”. Zapewniam Państwa, że przychodzą do mnie sami zdrowi, „normalni” ludzie.”


Dominik Bialic jest absolwentem jednolitych studiów magisterskich Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na kierunku psychologia. W swojej pracy magisterskiej badał piłkarzy zawodowych w Polsce, skupiając się przede wszystkim na zawodnikach trzecioligowych oraz piłkarzach ekstraklasowej Legii Warszawa. W 2018 roku ukończył studia podyplomowe z zakresu przygotowania pedagogicznego na Uczelni Nauk Społecznych w Warszawie.

Kontakt:
Dominik Bialic
tel.: 792 362 723
e-mail: dominikbialic@gmail.com