Trenuj i graj w Beniaminek Soccer Schools! Wywiad z pomysłodawcą projektu Grzegorzem Rausem

Od sierpnia wprowadziliśmy nowy projekt w naszej Akademii – Beniaminek Soccer Schools. To projekt skierowany do wszystkich dzieci w wieku 7-13 lat kochających futbol, zdrową sportową rywalizację, możliwość gry w profesjonalnych rozgrywkach piłkarskich i turniejach. Treningi prowadzone są w Krośnie na „PROFBUD Arenie” w trzech grupach wiekowych: U-13 (roczniki 2006 i 2007), U-11 (roczniki 2008 i 2009) oraz U-9 (roczniki 2010 i młodsi). W oddziałach w Rogach i Jedliczu jest po jednej grupie treningowej.

bss6

Dlaczego Beniaminek Soccer Schools? Co czeka zawodników tych grup w tym sezonie? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziecie w poniższym wywiadzie z pomysłodawcą projektu, dyrektorem Akademii Piłkarskiej Beniaminek Profbud Krosno Grzegorzem Rausem.

bss1

Redakcja: Wystartowały treningi Beniaminek Soccer Schools. Jakie pierwsze wrażenia pomysłodawcy tego projektu?

Grzegorz Raus: W sierpniu mimo wakacji w projekcie zaczęło brać udział kilkudziesięciu adeptów futbolu. Przypominamy, że w Beniaminek Soccer Schools może trenować każde dziecko niezależnie od poziomu sportowego. Natomiast to nie znaczy, że tu nie ma ambitnych zajęć, ducha zdrowej sportowej rywalizacji. Wręcz przeciwnie, widać od pierwszych treningów poświęcenie, zaangażowanie, pokorę i chęć bycia codziennie lepszym zawodnikiem i człowiekiem. To bardzo cieszy.

Redakcja: Beniaminek Soccer Schools to oderwanie od wcześniejszych grup Talent czy grup rekreacyjnych gdzie mało było rywalizacji, meczów i  turniejów dla dzieci, teraz ma się to zmienić.

Grzegorz Raus: Tego rzeczywiście brakowało. Każde dziecko potrzebuje akceptacji i docenienia. Rodzic też chce przyjść na mecz i zobaczyć pociechę w akcji. Nie musisz grać od razu z Legią czy Lechem. Sam mecz jest nagrodą za poświęcenie na treningach. Przechodzimy od razu od słów do czynów i już 4 września najstarsza grupa Beniaminek Soccer Schools rozegra swój pierwszy ligowy mecz w ramach Ligi Młodzików D1 Krosno gdzie rywalizować będzie w gronie 10 zespołów z regionu.  Czynimy starania, by mecz odbył się w „blasku jupiterów” na „PROFBUD Arenie”, by dzieciaki poczuły się jak w Lidze Mistrzów. Tu nie chodzi tylko o sam poziom, ale o to by mieć też wspomnienia, czuć że ktoś na Ciebie stawia i nie ma rzeczy niemożliwych.

bss7

Redakcja: Oprócz ligi na zawodników BSS czekać będą także inne sportowe wyzwania?

Grzegorz Raus: Oczywiście, zawodnicy z kategorii U-13 zagrają nie tylko w lidze, ale również w meczach towarzyskich czy turniejach dostosowanych do umiejętności. Podobnie młodsze kategorie, drużyna BSS U-11 trenera Łukasza Aszklara zgłoszona została do Ligi Turniejowej Orlików. To będzie reprezentacja z Krosna i Oddziałów. Będziemy obserwować spokojnie rozwój i zaangażowanie wszystkich dzieciaków i dawać im krok po kroku szansę gry w turniejach.

Redakcja: Zawodników Beniaminka Soccer Schools czeka na początek niespodzianka, zagrają w nowych strojach specjalnie zaprojektowanych dla tej grupy.

Grzegorz Raus: Tak projekt strojów jest gotowy, czeka tylko na akceptację partnerów i ruszamy z działaniem. Kompletny strój, czyli koszulkę, spodenki i getry otrzyma każdy zawodnik po uiszczeniu przez rodziców opłaty za pierwszy miesiąc treningów.

Redakcja: W jakim wieku wieku można trenować w BSS?

Grzegorz Raus: Projekt jest skierowany głównie do chłopców w wieku 7-13 lat. Przychodzą do mnie chłopaki o rok starsi z rocznika 2005 i ciężko mi im powiedzieć że nie ma miejsca. Kieruję ich do lokalnych klubów, które prowadzą grupy trampkarzy, żeby grali sobie w lidze, ale jak ktoś bardzo chce to ja nikomu nie podziękuję, nie można tak.

bss2

Redakcja: A dziewczyny? Mogą trenować w Beniaminek Soccer Schools?

Grzegorz Raus: Dziewczęta w Beniaminku są w projekcie Beniaminek Girls w kategoriach U-13 i U-10, ale te starsze z rocznika 2005 jak mają chęć gry z chłopakami w lidze młodzików, to też zapraszam, każdemu damy szansę.

Redakcja: Dlaczego ten projekt? Dlaczego tak się zaangażowałeś w Beniaminek Soccer Schools?

Grzegorz Raus: By pokazać, że można, by dać każdemu szansę. Przecież w takich grupach mniej zaawansowanych zaczynali chłopcy, którzy trafiali do Kadry Podkarpacia, a jak w przypadku Patryka Winiarskiego do Reprezentacji Polski. Po drugie nie byłem do końca  zadowolony z ostatniego sezonu w grupach Talent – średnio to wyglądało jako całość. Już od roku myślałem żeby to zmienić.

bss5

Redakcja: Masz na to doskonałą okazję nie tylko jako organizator, ale i trener, bo po przerwie wracasz na ławkę trenerską.

Grzegorz Raus: Tak, „chodziło” to za mną już od dłuższego czasu. Chciałem wrócić do ruchu, zajęć z dziećmi. Trenerem się jest całe życie. Poświęciłem się organizacji ciężko pracując, a zaniedbałem troszkę zdrowie, przytyłem, spowodowało to urazy kolan. Liczę, że praca z dziećmi da mi jeszcze więcej energii. Jeśli ktoś staje się liderem ma dużo obowiązków… ale też potrzebuje dostawać dobrą energię, otaczać się fajnymi, ciekawymi ludźmi. Proszę o tym pamiętać. Niektórzy patrzą na to trochę sceptycznie. Ale to mnie motywuje. Mówią, że po co wracasz, pracować ze „słabszymi”, że nazwisko stracisz jeśli chodzi o trenerkę, że nie dam rady, że zawsze pracowałem z najlepszymi jak roczniki 2001, 2004 w Beniaminku. Nie słucham takich ludzi. Wyrzucam takie myślenie. Każdy potrzebuje akceptacji, inspiracji i dobrego słowa. Wyrzucam z mojego słownika wyrażenie „słabsi” zawodnicy. Może nie od razu będziemy wygrywać w meczach, ale w życiu i w podejściu będziemy to robić! W meczach też, ale na to trzeba troszkę czasu i cierpliwości. Przykład? Drużyna Karpat 1993, do dzisiaj jest w moim sercu, bo to była drużyna z charakterem. Nasze początki? Przegrywaliśmy wszystko co się da, a po kilku latach wychowało się takich zawodników i ludzi jak: Chmielowski, Dobrzański, Rachwał, Bożek, Chilik i spółka …

Redkacja: Beniaminek Soccer Schools to szansa nie tylko dla młodych zawodników, ale i ambitnych ludzi z pasją i charakterem.

Grzegorz Raus: Każdy ma swoją misję w życiu. To się wie. Jeśli młody człowieku stoisz w miejscu i marzysz o czymś fajnym to nie czekaj, zrób pierwszy krok. Chcesz być trenerem, dawać i brać zarazem energię do działania? Chcesz spełniać marzenia? Jesteś pasjonatem futbolu, sportu? Zapraszam do mnie na „PROFBUD Arenę”. Znajdę czas, porozmawiamy, a potem do roboty, nie ma drogi na skróty! W tamtym tygodniu był Dawid, Michał i wychowanek Beniaminka Kacper Moskal. Oni nie czekali, już pomagali w zajęciach. O to chodzi!

Wszystkie informacje o projekcie pod linkiem – „Beniaminek Soccer Schools”.