Współpraca Beniaminka z MFK Zemplin Michalovce

W środę (7 marca) Dyrektor Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno Grzegorz Raus oraz koordynator ds. organizacji trener Marek Adamiak spotkali się na Słowacji z przedstawicielami zaprzyjaźnionego klubu MFK Zemplin Mihalovce występującego w najwyższej klasie rozgrywkowej – Fortuna Liga. Podczas spotkania została podpisana umowa o współpracy pomiędzy klubami. MFK Zemplin Mihalovce reprezentował Dyrektor Sportowy Marek Zahorcak. Umowa zakłada współpracę na polu szkolenia sportowego, przy organizacji turniejów piłkarskich i w procesie zarządzania programem rozwoju edukacji w sporcie, który oba kluby razem przygotowują.

zemplin_beniainek_2018_1

Grzegorz Raus: „Nasza współpraca trwa już dwa lata, działamy krok po kroku. Drużyny Zemplinu wiele razy odwiedzały Krosno podczas turniejów „Beniaminek Krosno Cup”, eliminacji „PROFBUD Cup” czy meczy szkoleniowych. My również byliśmy u naszych przyjaciół podczas fajnych wydarzeń sportowych. MFK Zemplin patrząc na największe kluby na Słowacji radzi sobie bardzo dobrze, myślę, że podobnie jak nasz Beniaminek patrząc przez pryzmat największych Akademii w Polsce. Nasza kadra szkoleniowa w kategoriach od U-7 do U-11 już wkrótce będzie prowadzić szkolenie dla trenerów Akademii Zemplinu na Słowacji co jest dla nas sporym wyróżnieniem i zarazem motywacją do pracy, którą staramy się jak najlepiej wykonywać. My również możemy dużo zyskać, szczególnie w starszych kategoriach, takie inspiracje są potrzebne. Dyrektor Sportowy MFK Zemplin jest zdecydowanie zauroczony futbolem młodzieżowym w Hiszpanii, w końcu jeśli potrafił gościć w Michalovcach drużyny młodzieżowe Realu Madryt, FC Barcelony, Valencii, Villerrealu to już mówi dużo. Te obszary działania jak również projekt, który razem tworzymy by rozwijać młodych zdolnych ludzi w procesie edukacji w sporcie są zgodne z wartościami, które mamy w Beniaminku Krosno. Uważam, że trzeba się cieszyć każdą małą czy większą rzeczą, która daje pozytywną energię do działania. Warto działać. Podróżując z Markiem Adamiakiem miło się poczuliśmy jak spojrzeliśmy te kilka lat wstecz. Myślę, że dzisiaj młodzi trenerzy, którzy mają ambicję i chcą tego bardzo, mogą robić wielkie rzeczy niezależnie gdzie mieszkają. My chcemy pomagać i wspierać tych ambitnych , którzy na to zasługują i liczyć, że dobro wraca. Drzwi są u nas otwarte.”

zemplin_beniainek_2018_2

MFK Zemplín Mihalovce to klub założony w 1912 roku. Grali tam niedawno tacy piłkarze jak Marian Kelemen (Jagiellonia Białystok), Erik Grendel (Górnik Zabrze), Vernon de Marco (Slovan Bratysława), Mirosław Bozok (Arka Gdynia), a trenerem był Ondrej Duda (tata zawodnika Herthy Berlin, wcześniej Legii Warszawa). Spora liczba  zawodników drużyn młodzieżowych tego klubu powoływanych była w ostatnich dwóch latach do Reprezentacji Młodzieżowych Słowacji. W sezonie 2018/2019 ciekawymi postaciami w dziewiątym zespole Fortuna Ligi są: chorwacka nadzieja futbolu, wypożyczony z Legii Warszawa – Tin Matić, również pozyskany z Legii zawodnik z Ghany Sadam Sulley, były zawodnik Grenady i Getafe Jose Carrillo czy młodzieżowy reprezentant Słowacji 19-letni Martin Bednar.