Treningi motoryczne w Akademii Piłkarskiej Beniaminek

Specyficzne wymagania dyscypliny jaką jest piłka nożna wymuszają na trenerach wszechstronną pracę nie tylko nad techniką i taktyką gry, ale też nad szeroko pojętą motoryką. W Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno od dłuższego czasu regularnie wdrażane są zasady, mające na celu przygotowanie zawodnika, który posiądzie zadowalający poziom cech motorycznych oraz przede wszystkim będzie odporny na kontuzje.

motoryka5

W tym celu trenerzy Robert Gleń i Maciej Bożek prowadzą treningi ukierunkowane na kształtowanie siły, mocy, szybkości, czy wytrzymałości oparte na nowoczesnych metodach i standardach. Duża część działań kierowana jest na ćwiczenia prewencyjne, mające uchronić naszych podopiecznych przed najczęściej pojawiającymi się kontuzjami.

motoryka3

Robert Gleń (trener motoryki w Beniaminku): „Układając mikrocykl treningowy w danej grupie wiekowej musimy pamiętać, że w drużynie różnica w wieku biologicznym może dochodzić w skrajnych wypadkach nawet do 5 lat. Nie możemy pozwolić sobie, aby zawodnik będący aktualnie w fazie szybkiego wzrostu był przeciążany i nadmiernie eksploatowany. W swojej pracy zwracamy szczególną uwagę na „okresy sensytywne” w rozwoju dziecka. Kształtowanie danej cechy motorycznej przypisane jest do odpowiedniego wieku. Praca z młodymi zawodnikami wymaga od nas dużej fachowości, dlatego stale podnosimy swoje kwalifikacje i uczymy się od najlepszych. Szkolenia prowadzone przez Trenera Reprezentacji Remigiusza Rzepkę zdecydowanie pomogły nam w planowaniu treningu. Nieoceniona jest też pomoc Trenera Akademii KGHM Zagłębie Lubin Jacka Piegzy, który przybliżył nam tajniki pracy w jednej z najlepszych akademii w naszym kraju.”

motoryka4

Jak to wygląda w praktyce? Trener przygotowania motorycznego prowadzi rozgrzewkę, która posiada odpowiednią strukturę w zależności od kategorii wiekowej oraz w części głównej treningu realizuje program kształtujący dane cechy motoryczne. Wszystkie szczegóły dotyczące treningu odpowiednio wcześniej są zatwierdzane przez trenera głównego danego zespołu oraz trenera motoryki. Raz w tygodniu każda z drużyn U-10, U-11, U-12, U-13 i U-14 realizuje wyizolowany godzinny trening motoryczny na sali gimnastycznej. W trakcie tych zajęć prowadzone są działania motoryczne bez elementów techniki i taktyki. Dużą rolę pełni monitoring kontrolujący efekty treningowe. Zawodnicy poddawani są ocenie na podstawie testów motorycznych na profesjonalnej aparaturze pomiarowej. Wyniki pozwalają trenerom obiektywnie ocenić postępy oraz wychwycić ewentualne nieprawidłowości w funkcjonowaniu aparatu ruchu, czy też nieodpowiedniej diecie.

motoryka2

Już w najbliższy weekend przedstawiciele Akademii Piłkarskiej Beniaminek Krosno wezmą udział w konferencji w Nowym Sączu, główny jej temat to „Kompleksowy rozwój dzieci i młodzieży w ujęciu motorycznym”, a prelegentami będą m.in. osoby związane z Akademiami Piłkarskimi Zagłębia Lubin, Lecha Poznań i Wisły Kraków.

motoryk1