Podsumowanie Roku 2011 w Szkółce Piłkarskiej Beniaminek

 

PODSUMOWANIE ROKU 2011 – SZKÓŁKA PIŁKARSKA BENIAMINEK KROSNO

Grzegorz Raus

 

Rok 2011 dla Szkółki Piłkarskiej Beniaminek był bardzo udany, chyba najciekawszy w historii i obfitujący w ważne wydarzenia.  W tym roku wychowaliśmy  pierwszych absolwentów Beniaminka, zainaugurowaliśmy rozgrywki w lidze podkarpackiej, powstała nowa grupa dla najmłodszych adeptów sztuki piłkarskiej.  Nasi zawodnicy zostali medalistami Mistrzostw Polski.  Prawdziwą furorę Beniaminek zrobił w Trójmieście, co zaowocowało tym, że o krośnieńskiej Szkółce wie już każdy szanujący się kibic, trener, zawodnik związany z futbolem młodzieżowym w Polsce. Zapraszam więc wszystkich do miłej lektury podsumowującej kończący się rok.

 

STYCZEŃ

Beniaminek wystąpił  w  siedmiu turniejach halowych! W tym miesiącu zakończyła się I edycja Ligi Turniejowej dla rocznika 2000 i młodsi, której byliśmy wraz z Fundacją Ekoball pomysłodawcami. Beniaminek zdominował rozgrywki, gdzie rywalizowaliśmy właśnie z sanockim Ekoballem, Polonią Przemyśl i JKS Jarosław. Łukasz Trybus został z 16 golami królem strzelców rozgrywek, a Przemysław Sajdak – najlepszym zawodnikiem Ligi Turniejowej. W styczniu zorganizowaliśmy również imprezę dla wszystkich dzieci w Szkółce: Beniaminek FRAC Delikatesy Cup i ogłosiliśmy wyniki I Plebiscytu Szkółki.  Najlepszym zawodnikiem w głosowaniu dzieci i rodziców został Łukasz Trybus a odkryciem roku 2010 – Michał Kandefer.  Ten udany miesiąc mocnym akcentem zakończył rocznik 2001 – wygrywając turniej w Dębicy i zgarniając indywidualne nagrody. Jak się pózniej okazało był to początek wspaniałego roku dla tej drużyny.

LUTY

Pisząc ten artykuł posiłkuje się stroną internetową Szkółki, a tam za dużo wpisów w lutym nie ma. Tak więc młodzi adepci Beniaminka systematycznie biorą udział w zajęciach prowadzonych przez czwórkę trenerów. Marek Adamiak, Marcin Maculski, Robert Gleń i Grzegorz Raus to ludzie, którzy starają się przekazać małym piłkarzom jak najwięcej cennych uwag piłkarskich i nie tylko!  W tym miesiącu były ferie zimowe, więc niektórzy korzystali ze sportów uzupełniających jak narty, łyżwy, sanki. Trener Robert Gleń – którego pasją jest szeroko rozumiany trening – odnosi w tym czasie szereg sukcesów narciarskich w całym kraju. Szacunek!

MARZEC

Ten miesiąc to maraton turniejowy z rocznikiem 2001.  Zaczęło się od Międzynarodowego Turnieju polsko-słowackiego w Popradzie(Słowacja). To był inny turniej niż wszystkie gdzie do tej pory byliśmy. Ośpiewanie hymnów, wspaniała organizacja i piękna hala. Zajęliśmy IV miejsce. Takie same jak za tydzień w Dębicy – w turnieju organizowanym przez klub Igloopol. Mieliśmy pecha, bo graliśmy świetna piłkę co odzwierciedlają filmiki na naszym kanale youtube zamieszczone na stronie internetowej. Kolejny tydzień to kolejna impreza – tym razem w Krakowie – Bronowianka Cup – znowu pachniało tym czwartym miejscem, ale udało się zdobyć upragnione medale! Po zmaganiach na hali cała ekipa Beniaminka ( trenerzy, dzieci i rodzice) wybrała się na mecz Orange Ekstraklasy pomiędzy: Cracovią i Koroną Kielce. Przynieśliśmy szczęście krakowianom ( Cracovia wygrała 3-0), którzy jak się pózniej okazało utrzymali się rzutem na taśmę w lidze. W marcu w turnieju Igloopol Cup wielki sukces rocznika 2002 – srebrne medale w renomowanej imprezie! Na zakończenie sukces rocznika 1999 – zwycięstwo w turnieju Jedlicze Cup.

KWIECIEŃ

Kwiecień to taki okres przejściowy ( z hali na boiska trawiaste). Jednak to był udany czas. Pięciu zawodników Szkółki z rocznika 1999 reprezentowało Kadrę OZPN w  turnieju Podokręgów w Dębicy, gdzie trener Rafał Domarski wybierał najlepszych do Reprezentacji Podkarpacia. Przed Świętami odbył się również Turniej Wielkanocny dla adeptów Szkółki. Od kwietnia do czerwca Beniaminek ( grupa A, B, C, D) – trenuje na Orliku przy ul. Legionów.

MAJ

Od 30 kwietnia do 3 maja 2011 r. na obiektach piłkarskich w Łodzi rozegrano VIII Ogólnopolski Turniej U-12 im. Leszka Jezierskiego . W turnieju brały udział reprezentacje 16 wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Świetnie zaprezentowała się drużyna Podkarpackiego ZPN. Podkarpacie zdobyło brązowe medale. Miło nam poinformować, ze duży udział w tym sukcesie mają dwaj krośnianie: Jakub Lichoń i  Filip Brożyna. Czyli krótko mówić mamy pierwszych medalistów MP. Jak się okaże nie ostatnich w tym roku!  W świetnie obsadzonym turnieju w Dębicy ( Pustynia) – Beniaminek zdobywa medale w dwóch rocznikach: 1999 – II miejsce, 2001 – III miejsce. Za nami drużyny z Podkarpacia, Krakowa, Lublina, Warszawy, Kielc i Radomia. Końcem miesiąca zespół rocznika 2002 wyjeżdża na wspaniały festiwal piłkarski do Nowego Sącza. W turnieju im. Adama Siei bierze udział 32 zespoły z kraju i zagranicy. Beniaminek w końcowej klasyfikacji zajmuje dobre 11 miejsce, zbierając przy tym wiele doświadczeń (turniej 3 dniowy), a także razem z rodzicami oglądamy mecz I ligi: Sandecja – ŁKS Lodź.

CZERWIEC

W czerwcu nie tylko zbieramy pierwsze truskawki. Ten miesiąc w młodzieżowym futbolu zarezerwowany jest dla największego turnieju w Polsce – O Puchar Tymbarku z podwórka na stadion. SP 12 Krosno, w której mam przyjemność uczyć już trzeci raz z rzędu zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego w Stalowej Woli. Oczywiście wykorzystując regulamin rozgrywek w finałach nasza drużyna składa się w zdecydowanej większości z adeptów Szkółki. W roku 2009 i 2010 rocznik 1999 i 2000 zdobyły brązowe medale. Tym razem rocznik 2001 miał walczyć o pierwszy triumf i awans do Półfinałów Mistrzostw Polski w Kluczborku.  Sukces był na wyciągnięcie ręki, jednak w meczu finałowym nie udało się zwyciężyć. Srebrne medale powinny sprawiać wiele radości. Teraz oczywiście doceniamy ten sukces, wtedy byliśmy załamani, ciężko było pocieszyć chłopaków.. i trenera.  Warto wspomnieć, że trener Marcin Maculski razem z drużyną dziewcząt również trzeci raz z rzędu zdobył medal w tej prestiżowej imprezie piłkarskiej! Czerwiec to również turniej Śnieżka Cup w Dębicy. Rocznik 2001 zdobył III miejsce pokazując kolejny raz duży potencjał. Rocznik 2000 i 2002 w stawce 16 mocnych teamów zajmował 5 i 6 miejsca. Dzień Dziecka – to pokazowy trening z piłkarzami Karpat Krosno i naszym przyjacielem – zawodnikiem Lechii Gdańsk – Kubą Popielarzem. Pod koniec miesiąca ( 24-30.06) już trzeci raz przygotowaliśmy ofertę obozu piłkarskiego – BENIAMINEK CAMP – który odbył się jak wcześniej w Iwoniczu, gdzie baza zarówno treningowa jak i noclegowa jest na znakomitym poziomie! Tym razem w obozie  uczestniczyło blisko 30  adeptów futbolu. Taki wyjazd, to nie tylko treningi, ale integracja wśród rówieśników, szereg zabaw i  konkursów, wycieczka – w tym roku była Krynica, sparingi z innymi zespołami, a tak naprawdę mali piłkarze uczą się samodzielności! Bardzo żałują, że kiedy byłem mały nie było takich obozów. Bo kolonie na które wyjeżdżałem, to nie to samo, co spędzenie czasu z kolegami o takich samych zainteresowaniach! Mówię to z całą odpowiedzialnością.

LIPIEC

To miesiąc kiedy mamy wolne w Beniaminku. Ale w tym roku tak nie było. Najważniejszym wydarzeniem było pożegnanie tych chłopców, którzy zakończyli edukację w Beniaminku, niektórzy byli z nami od początku ( od 1 czerwca 2007 do końca czerwca 2011 – czyli 4 lata!). Tak pisałem na stronie:

„MYŚLĘ, ŻE NIE MAMY SIĘ  CZEGO WSTYDZIĆ. ROBILIŚMY DUŻO BY PIERWSI ABSOLWENCI BENIAMINKA Z ROCZNIKA 1999 PRZYGOTOWANI BYLI JAK NAJLEPIEJ. POCZĄTEK BYŁ TRUDNY, ALE KTO ZNA DROGĘ: Głodzia, Mruczka, Józka, Przybyłki, Szwaścika, Brożynki, Lichonika,  Kuby Duplagi, Ziajeczki, Ćwikły, Damiana Fafajdy, i innych – ten wie, że to SOLIDNY TEAM, zdolny do DUŻYCH OSIĄGNIĘĆ i ŁADNEJ GRY!  Czas pokazał, że chłopaki rozwijają się dobrze, trafili pod opiekę młodego trenera, który również nabiera doświadczenia i chce się uczyć.  Pierwsza jedenastka rocznika 1999 Karpat Krosno to w całości chłopcy wychowani w Beniaminku, którzy radzą sobie bardzo dobrze w lidze podkarpackiej. Końcem lipca wspólnie z klubem Karpaty Krosno – zorganizowaliśmy turniej – Rok do Euro 2012  z Karpatami. W turnieju piłkarskim zagrał rocznik 2002 zdobywając srebrne medale. Trener Marek Adamiak został trenerem Kadry Podkarpacia rocznika 1999! Natomiast ja skończyłem 1,5 roczną przygodę w III-ligowych Karpatach. To była trudna decyzja, bo było mi tam bardzo dobrze. Zdecydowałem poświecić się bez reszty dla Beniaminka, w perspektywie czasu uważam to za słuszna decyzję, która rzutowała  na pewne wydarzenia w najbliższym czasie..Aha zapomniałem o dwóch ważnych sprawach. Ostatniego dnia lipca gościliśmy w Sanoku an turnieju Ekoball Cup. Zarówno rocznik 2000 i 2001 zwyciężył bezapelacyjnie! Natomiast cały czas czekaliśmy na wieści z Kluczborka, gdzie dwóch naszych zawodników: Prętnik i Cichoń walczyło o awans do finału MP U-10. Udało się! Podkarpacie zajęło 1 miejsce i awansowało do Finału w Chorzowie. Bartek i Kacper decydowali o grze zespołu, nie ma co się czarować! Karol Knap leczył kontuzje i nie mógł pojechać do Kluczborka. I mówiłem, że lipiec luźny..

SIERPIEŃ

To chyba najważniejszy miesiąc od początku istnienia Szkółki. Zaczęło się od imprezy w Rymanowie, gdzie na stadionie miejscowego Startu – grały Orły Górskiego i… Beniaminek Krosno. Kiedy dzieciaki wracały do zajęć, odbyliśmy wiele rozmów z Dyrektorem MOSiR i zastępcą Prezydenta Miasta Krosna. Człowiek uczy się wraz z wiekiem i nabytym doświadczeniem, więc powiem tak – powoli znajdujemy zrozumienie z każdej z tych stron i małymi krokami dojdziemy do bardzo dobrego funkcjonowania piłki nożnej w Krośnie. Beniaminek, to zaczątek budowania dobrej jakości futbolu w naszym mieście. Miło, że Dyrektor MOSiR w sposób zdecydowany poparł wiele inicjatyw z naszej strony, za co jestem mu wdzięczny. Tak więc udało się zgłosić do rozgrywek ligowych rocznik 2000 i młodsi naszej Szkółki. Koszty roczne organizacji tego przedsięwzięcia  są duże – odciążyliśmy więc rodziców, dzieci mogą rywalizować w I lidze podkarpackiej ( z sukcesami), a, że oficjalnie nazwa drużyny brzmi Karpaty MOSiR Krosno – to zrozumiałe, i tak w najbliższym czasie absolwenci Szkółki w zdecydowanej większości kontynuować będą przygodę z futbolem w tym klubie. Nasze pociechy zainaugurowały rozgrywki ligowe 27 sierpnia w Krośnie. Pokonaliśmy Orzełek Przeworsk 10-1! Debiut niezły. Pierwszą historyczna bramkę zdobył w 1 minucie – Karol Knap! Ale najważniejszym wydarzeniem sierpnia był wyjazd Beniaminka rocznik 2001 do Trójmiasta, gdzie w dniach 11-15 sierpnia odbył się turniej : EURONADZIEJE 2011, gdzie poziom i ranga imprezy była do tej pory dla nas niedostępna. To co się wydarzyło na boiskach w Gdańsku, jak przebiegał turniej, wiedzą wszyscy kibice Szkółki. Przed wyjazdem, jeśli ktoś powiedziałby mi co zrobimy, to bym –  nie uwierzył. Mirosław Szymkowiak ( znana postać w światku futbolowym)- jeden z trenerów i założyciel Akademii Piłkarskiej 21 Kraków powiedział – że to co my robimy w Krośnie – to Mistrzostwo Świata – bez fałszywej skromności – myśmy tam w Trójmieście zrobili furorę. W piłce jesteś tak dobry jak twój ostatni mecz, ale mino wszystko zawsze będziemy wracać do tych pięknych chwil nad Morzem. Dla mnie jako trenera to były najpiękniejsze dni w dotychczasowej przygodzie z futbolem,  a co działo się w głowach małych piłkarzy.. Ten wyjazd to była masa przygotowań, organizacja, fundusze. Więc dla tych wszystkich co pomagali- SERDECZNE DZIĘKUJĘ!

 

WRZESIEŃ

W Chorzowie trzech naszych podopiecznych: Kacper Cichoń, Bartosz Prętnik i Karol Knap – zdobyło wraz z reprezentacja Podkarpacia – brązowe medale Mistrzostw Polski U-10!  Po dwóch kolejkach Ligi Turniejowej dla rocznika 2002 – Beniaminek na drugim miejscu. W Lidze Podkarpackiej we wrześniu rozgrywamy 5 spotkań. Pokonujemy kolejno: Ekoball, Czarnych Jasło, Stalową Wolę, Szóstkę Jasło, remisujemy bezbramkowo ze Stalą Rzeszów. W Gorlicach pierwsze mecze turniejowe rozgrywają dzieci z rocznika 2003 i 2004. W Rzeszowie furorę robi rocznik 2004, który przegrywa dopiero w finale z Akademią Piłkarską 21 Kraków. W Szkółce Piłkarskiej Beniaminek pojawia się co raz więcej najmłodszych adeptów futbolu. Coś mi się wydaję, że Euronadzieje i sukces Beniaminka – przyciąga niedowiarków. Powstaje nowa grupa E, gdzie zajęcia prowadzi trenerka! Dziewczyny mogą też grać w piłkę. Kilka perełek mamy. We wrześniu otwarto również Euro Boisko w Krośnie. Udekorowano również brązowych medalistów i najlepszą Polską drużynę – Euronadzieje 2011 – Beniaminek Krosno!

PAZDZIERNIK

Kończy się Liga Turniejowa dla rocznika  2002. Beniaminek zajmuje w końcowym rozrachunku drugie miejsce za Szóstką Jasło. Za nami: Stal Rzeszów, Ziomki Rzeszów i DAP Dębica. Cele szkoleniowe są tu jednak na pierwszym miejscu. Liga zdała egzamin. Ostatnie 4 mecze w Lidze Podkarpackiej to trzy pewne zwycięstwa ze Stalą Mielec, Siarką Tarnobrzeg i Polonią Przemyśl oraz jedyna przegrana w całych rozgrywkach z Resovią Rzeszów. Tak więc bardzo udana pierwsza historyczna runda. 26 punktów w 11 meczach, bramki 35-3 i drugie miejsce w tabeli za wspomnianą Resovią. Tak czy inaczej tu nie jest wynik najważniejszy, tylko praca, trening  i dobra zabawa. Rywalizacja Tomasza Frankowskiego z najlepszymi strzelcami w historii polskiego futbolu skłoniła mnie do podliczenia bramek w historii naszej Szkółki. Klasyfikację  można znaleźć na stronie internetowej. W Rzeszowie z AP Ziomki Rzeszów –  grają towarzysko roczniki 2004 i 2005.

 

 

LISTOPAD

Ten miesiąc to masa turniejów halowych z udziałem Beniaminka. Tak więc po kolei: Jedlicze Cup i I miejsce Beniaminka w roczniku 2004, DAP Dębica Cup dla rocznika 2001 – II miejsce, Turnieje w Jaśle i Dębicy dla roczników 2000, 2003, 2004 – tutaj bez podium. Zwycięstwo rocznika 2001 w turnieju Ekoball Cup w Sanoku. Naszym poczynaniom przypatruje się Pan Paweł Malinowski z firmy Mal-Bud 1, który wspiera finansowo dwa wyjazdy rocznika 2001 do Krakowa i Zawoi. Chłopaki odwdzięczają się dobra gra i srebrnym oraz brązowym medalem. Bronowianka Cup i Silver Cup – to dla nas sentymentalne imprezy piłkarskie. Poczynania młodych piłkarzy można oglądać na filmikach zamieszczonych na stronie internetowej, kanale youtube i faceeboku . Mecz Rodzice – Dzieci na Euro Boisku – zakończył I rundę Podkarpackiej I Ligi Młodzików!

GRUDZIEŃ

W Szkółce trenujemy aż miło, grupa B ( treningi  na Szczepaniku)i C rozgrywa sparingi między sobą, z Guzikówką, z Brzozovią MOSiR Brzozów. Grupa A ma dostęp do hali na PWSZ i na Legionów. Grupa C, D i E jak zawsze korzysta z Hali w Gimnazjum nr 1 w Krośnie. Rozgrywamy turnieje Mikołajkowe. I tak rocznik 2002 w Silver Cup mimo osłabień w składzie gra rewelacyjnie. W meczu o brązowy medal przegrywamy z Wisła Kraków. A wcześniej wygrywamy z Cracovia po dramatycznym meczu 3-2.W Tarnowie rocznik 2000 furory niestety nie robi, tak jak rocznik 2004 w Besku. Ale takie turnieje są potrzebne jak rybie-woda. W turnieju dla najmłodszych na Podpromiu w Rzeszowie również nie zdobywamy medali, ale za to cenne doświadczenia. Koniec grudnia to już dwa świetne turnieje w Jaśle. Piękna gra i końcowy triumf rocznika 2001 oraz brązowe medale dla rocznika 2002. 18 grudnia, czyli nie tak dawno w Jedliczu odbyła się impreza dla całej społeczności Beniaminka Krosno. Było miło, tak trochę już świątecznie. Podsumowaliśmy rok na parkiecie. Turniej Beniaminek Mal-Bud 1 Cup 2011 – należał do najlepszych. Drużyny reprezentowały kraje jak na Euro 2012. U nas wygrali Włosi, czy tak będzie w  prawdziwym Czempionacie? W II Plebiscycie na najlepszego zawodnika Beniaminka zwyciężył Kacper Cichoń a Odkryciem Roku został – Arkadiusz Dziura. Podziękowaliśmy również sponsorom, przyjaciołom Beniaminka. Nagrody były naprawdę niezłe. Człowiekiem Roku w  Beniaminku został Pan Paweł Malinowski. W Szkółce Piłkarskiej Beniaminek rok kończy blisko 100 adeptów futbolu!

PS.  W markowym czasopiśmie dla młodzieży: JUST-KICK-IT!( numer 2 z listopada strona 39)  w materiale przygotowanym o szkółkach Piłkarskich w Polsce doceniono Beniaminka. Pisze tam między innymi tak: „ Ciekawe kto pierwszy wychowa następcę Bońka, Laty czy Deyny? Wielka Barca czy mała szkółka Beniaminek z Krosna…

 

 

Najbliższe Plany Szkółki

Uważam, że aż tak bardzo w przyszłość nie warto wybiegać ( doświadczenie z ostatnich 2-3 lat), ale zarys działania na najbliższe lata mam w głowie. Czy uda się te plany zrealizować? Ja w to wierzę! A co na najbliższy czas. Najważniejsza sprawa dotyczy Was – Rodziców, którzy wpłacanie co miesiąc opłatę za zajęcia swoich pociech. Od 2008 roku stawki nie poszły w górę! Nastawiamy Państwa, że pójdą, bo pójść muszą. Miało się to zmienić od 2012 roku – styczeń. Jednak doszliśmy do wniosku, że właśnie w tym roku kończy edukacje w Beniaminku – rocznik najbardziej liczny a patrząc personalnie bardzo dużo dzieci z rocznika 2000 jest z nami najdłużej. Ponadto bardzo dużo dzieci – tych najmłodszych zapisało się do szkółki w ostatnich miesiącach, gdzie informowaliśmy rodziców o rozliczeniach. Reasumując kwestie finansowe nie zmieniają się do czerwca 2012 roku. Przypominamy o zapoznaniu się z Regulaminem Szkółki ! Lipiec będzie prawdopodobnie wolny od zajęć. Od sierpnia 2012 opłaty za treningi w Szkółce Piłkarskiej Beniaminek wzrosną. Nie będzie to jednak jakaś straszna kwota. Jeśli chodzi o wpłaty prosimy o terminowość, bo podpisują Państwo Oświadczenia, że z Regulaminem się Państwo zapoznali, a czasami to wyglądało u niektórych osób rożnie. Kolejna sprawa to strona internetowa Szkółki. Prowadzę ją sam , mimo wielu obowiązków ( ale każdy takowe ma, więc się nie usprawiedliwiam)staram się by wszystkie informacje docierały do Państwa i do Was Dzieci! Szkółka przeznaczyła odpowiednie fundusze na zwiększenie jakości strony. W tej chwili trwa praca i na feriach strona nie co zmieni swoje oblicze. Beniaminek ma profil na  Facebooku i ma również swój kanał na Youtube. Zapraszamy do oglądania! W czerwcu 2012 roku – będziemy świętować 5 lat! Przed Euro 2012 w Polsce. Myślimy nad obchodami tego 5-lecia Szkółki – uważam że to fajna inicjatywa. Chcemy zorganizować taki weekend z Beniaminkiem (1-3 czerwiec). Turnieje, mecze, spotkanie ze znanymi postaciami futbolu. Kto z Państwa ma ciekawe pomysły proszę o kontakt!  W czerwcu planujemy również obóz w Iwoniczu  – to już tradycja , ale również drugi obóz w Polsce ( w grę wchodzi wyjazd nad Morze). Końcem czerwca pożegnamy rocznik 2000! W przyszłym sezonie rocznik 2000 (na dzień dzisiejszy ) w Karpatach będzie trenował Marek Adamiak. Rocznik 2001 będzie pod moją opieką. Odejście rocznika 2000 spowoduje roszady w grupach. Ale są pomysły trochę innego podziału zawodników w Szkółce i innej roli trenerskiej. Za wcześnie jednak  na szczegóły. Na początku roku zorganizujemy spotkanie z chętnymi do współpracy w działaniu Szkółki.

 

Z poważaniem trener koordynator

Grzegorz Raus

 

Dodaj komentarz